Tíz napjuk van a felsőoktatásban továbbtanulni kívánó diákoknak arra, hogy postára adják jelentkezési lapjaikat. Mivel március elseje szombatra esik, március 3-án éjfélig adhatják postára jelentkezési lapjaikat a felsőoktatási intézményekbe jelentkező diákok. A diákok 155 jelentkezési hely és 4500 szak, valamint szakpár közül választhatnak. Az idén államilag finanszírozott képzésben 62 ezren kezdhetik meg tanulmányaikat, ebből nappali tagozaton 48.500-an tanulhatnak. Esti és levelező tagozatos képzésbe 8000, akkreditált iskolai rendszerű képzésbe 5500 hallgató kapcsolódhat be.
A felvételi eljárás 3000 forintba kerül jelentkezésenként, ez mintegy 7 százalékos drágulást jelent a korábbiakhoz képest. Jelentkezéseket korlátlan számú helyre lehet beadni. Az A jelű lapot az ahhoz mellékelt borítékon szereplő címre (1542 Budapest, 114-es posta), a B jelű lapokat a kiválasztott felsőoktatási intézmények, karok címére kell postázni. Az A jelű laphoz a hozzá tartozó, a jelentkezési határidőig befizetett csekkszelvényen kívül semmit sem szabad mellékelni, valamennyi szükséges dokumentum fénymásolatát a B jelű lapokhoz kell csatolni.
Az államilag finanszírozott és költségtérítéses képzésre történő jelentkezés elválik egymástól, lehet csak az egyikre, vagy mind a kettőre kérelmet benyújtani, de utóbbi esetben is csak egy intézményi jelentkezési lapot kell beadni. Az Országos Felvételi Iroda április második felében értesíti a felvételizőket a jelentkezés nyilvántartásba vételéről.
Az idén nem lesz lényegi változás az előző évek felsőoktatási felvételi eljárásaihoz képest. A diákokat a felsőoktatási intézmények rangsorolhatják a középiskolai teljesítmény alapján, vagy dönthetnek úgy, hogy egy vagy két tárgyból felvételit tartanak, emellett felajánlhatják saját felvételi vizsgatárgy lehetőségét is. A hozott pontok számítása egységesen alakul: kötelezően figyelembe kell venni a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, egy idegen nyelv osztályzatát és az érettségi átlag kétszeresét. Egy tárgyat a jelentkező szabadon választhat ki. A többletpontok számítási módszere nem változik, megszűnik viszont a hatpontos felső határ.
A közös érettségi-felvételi vizsgákat május 19-21. között tartják. Az egységes írásbeliket június 26-27-én, illetve 30-án kell a diákoknak megírniuk. A szóbeli vizsgákat június-július hónapban szervezik. A bölcsészettudományi karokon, ha az intézmény úgy dönt, lehetőség van az egytárgyas felvételikre is.
A kormány korábbi döntése értelmében 2003-ban az elérhető maximális 120 pont 60 százaléka - 72 pont - a jogszabályi minimum, ez alatt senki sem vehető fel sem államilag finanszírozott, sem költségtérítéses képzésre. Tavaly a diákok 10,8 százaléka 60-72 pont közötti eredménnyel került be egyetemekre, főiskolákra.