Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) tavaly novemberben és decemberben végzett ellenőrzéseket, miután a gyógyszertárak által leadott jelentésekből az derült ki, hogy egy-egy TAJ-számra orvosi szempontból riasztó mennyiségű gyógyszert váltottak ki 2002 első félévében. Az adatok összesítésénél megállapították, hogy 9600 olyan beteg volt, aki fél év alatt több mint száz vényt váltott ki - hangzott el az OEP hétfői sajtótájékoztatóján. Az OEP ezeket az eseteket vizsgálta, abból a szempontból, hogy a nagy számú vények kiadása esetében történtek-e visszaélések.
Az országos ellenőrzés során kiderült: csupán két esetben fordult elő, hogy fiktív TAJ-számra adtak ki a patikák gyógyszereket. Ezek ügyében az OEP feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen. Vannak azonban más gyanús esetek is: néhány orvosnál ugyanis felmerült, hogy szándékosan írtak fel nagyobb mennyiségű gyógyszert anélkül, hogy ez indokolt lett volna.
Az OEP ellenőrzési osztályának helyettes vezetője, Kerekesné Dr. Nemes Mária az [origo] kérdésére elmondta, egyelőre nem tudják közölni, hogy pontosan hány orvos lehet érintett, a gyanúsnak tűnő eseteket ugyanis még vizsgálják. A főosztályvezető-helyettes annyit elárult, tízes nagyságrendű azoknak az orvosoknak a száma, akiknél felmerült a visszaélés gyanúja. Ha bebizonyosodik, hogy törvénytelenül jártak el, akkor az OEP feljelentést tesz ellenük.
Továbbképzésre küldik a hibázó orvosokat
Az ellenőrzés fényt derített arra is, hogy vannak orvosok, akik ugyanarra a betegségre több ugyanolyan típusú és ugyanolyan hatású gyógyszert írnak fel. A feleslegesen felírt orvosságok miatt egyrészt kár éri a gyógyszerek után járó támogatást fizető OEP-t, másrészt a betegek túladagolásához is vezethet - mondta Kerekesné Dr. Nemes Mária. Az érintett orvosokat - akiknek száma szintén tízes nagyságrendű - az OEP ajánlására az ÁNTSZ szakmai továbbképzésre fogja küldeni, hogy a jövőben ne kövessenek el ilyen szakmai hibákat.
A nagy számú vények kiadásának oka mindezek mellett abban keresendő, hogy sok esetben egy betegnek több orvos is felírja ugyanazt a gyógyszert. Ez úgy fordulhat elő, ha a páciens nemcsak a háziorvost, hanem szakorvosokat is felkeres, és így több vényt is kap ugyanarról az orvosságról. Jelenleg ugyanis nem létezik olyan rendszer, amely alapján az orvos tudhatná, hogy betegének más szakemberek milyen gyógyszereket írnak fel.
A visszaélés gyanújára okot adó esetek mellett a felmerült ügyek zömében indokolt volt a szokatlanul nagy mennyiségű gyógyszer kiadása - hívta fel a figyelmet Matejka Zsuzsanna, az OEP főigazgatója. A súlyos - például daganatos - betegségek esetében megfelelően jártak el az orvosságokat felíró orvosok. Az egészségügyi pénztár vizsgálatából egyébként az is kiderült, elsősorban az ország déli és keleti megyéiben fordult elő, hogy szokatlanul nagy mennyiségű gyógyszereket adtak ki egy-egy beteg számára.
A visszaélések alapján kiadott gyógyszereket vagy piacokon árusítják az érintettek, vagy pedig egyszerűen továbbadják szomszédaiknak, ismerőseiknek - mondta a főosztályvezető-helyettes. Kerekesné szerint ez különösen nagy veszélyt jelent, hiszen így mindenféle ellenőrzés nélkül jutnak illegális forgalomba a különböző szerek. Ráadásul nemcsak egyszerű fájdalomcsillapítókról van szó, hanem a legkülönfélébb gyógyszerekről - tette hozzá a főosztályvezető-helyettes. A piacokon árusított szereknél az orvosi ellenőrzés hiánya mellett az is veszélyt jelent, hogy nem érvényesülhetnek a gyógyszerek különleges tartására vonatkozó szabályok sem.
Hallókészülék kiadása hallásvizsgálat nélkül
A nagy számú vénykiadások mellett az OEP vizsgálta a szociális otthonokban lakók számára felírt gyógyászati eszközök hátterét is. Az ellenőrzések során több hiányosságra és gyanús ügyre is fény derült. Így például előfordult, hogy a megrendelt segédeszközt a szociális otthon átvette, a beteghez azonban már nem jutott el - közölte Ajtay András az OEP ellenőrzési osztályának vezetője.
Volt olyan eset is, amikor az egyébként nagy értékű hallókészüléket anélkül írta fel az orvos, hogy a páciensen hallásvizsgálatot végeztek volna. Egy betegen pedig úgy hajtottak végre fogpótlást, hogy azt nem szakorvos, hanem középfokú végzettséggel rendelkező szakember végezte. Ajtay közölte, a hasonló hiányosságok elkerülése érdekében többek között javasolni fogják a segédeszközök forgalmazási feltételeinek szigorítását.
Patika helyett nagykereskedő szállítja a tápszert
Az OEP ellenőrzést végzett a szociális otthonok lakói számára felírt gyógytápszerek ügyében is. A helyszíni vizsgálatok során az derült ki, hogy az esetek túlnyomó részében jogosan kapták a betegek a tápszereket. Fény derült ugyanakkor arra, hogy az ország összes szociális otthonát - szám szerint 38-at - ugyanaz a két gyógyszertár látja el tápszerekkel.
Az OEP szerint ez súlyos jogsértéseket is felvethet, a két patika ugyanis az esetek túlnyomó részében csak papíron adta ki a tápszert, és azokat valójában nem is szállították le számukra. A gyógyszertáraknak szállítólevelük és raktári anyaguk sem volt a szerekről. A vizsgálat kiderítette, a szociális otthonoknak valójában nem is a patikák, hanem közvetlenül egy nagykereskedő cég szállította a tápszert. A feltárt ügy több szempontból is jogsértő, ezért az OEP a megfelelő jogi előkészítés után feljelentést kíván tenni.