Ünnepi hangulat és megosztottság a roma választáson

Vágólapra másolva!
Énekeltek, táncoltak, mulattak, és végül szavaztak az országos cigány önkormányzat megválasztására összegyűlt elektorok szombaton Budapesten. A közel 3000 küldött jól láthatóan két táborra szakadt. A Demokratikus Roma Koalíció és a Lungo Drom támogatói kifütyülték, lehurrogták egymás jelöltjeit. Több éles szóváltásra is sor került a két szervezet szimpatizánsai között, ennek ellenére az elektorok a problémák közös megoldásáról és a cigányság egységéről beszéltek az ünnepi hangulatú gyűlésen.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Zenéltek és énekeltek az elektorok

Az eredetileg délelőtt 11 órára kiírt gyűlés csak jó három órás késéssel kezdődhetett el Budapesten a Hungexpo B épületében. A január 11-i - a Legfelsőbb Bíróság által utóbb megsemmisített eredményű - szavazás után ugyanis az Országos Választási Iroda (OVI) szigorú regisztrációs és beléptetési rendszert dolgozott ki, hogy kizárják a visszaélések lehetőségét. Ez azonban nagyban megnehezítette a gyűlésre való bejutást. Késleltette a kezdést az is, hogy sok elektor lejárt vagy érvénytelen okmánnyal próbálta igazolni személyazonosságát, többen pedig azért késtek el, mert útközben lerobbant az őket szállító busz, és mentesítő járatot kellett küldeni értük.

Elsöprő győzelmet aratott a Demokratikus Roma Koalíció/itthon/20030302elsopro.html

A hosszú várakozás a küldötteket egyáltalán nem zavarta, előkerült több gitár, sokan táncolni, énekelni kezdtek. A hangulaton nem érződött, hogy az előző január 11-i választás botrányos módon és a két tábor szembefordulásával zárult.

A jó hangulat ellenére a Demokratikus Roma Koalíció (DRK) és a Lungo Drom (LD) szimpatizánsai jól elkülönültek egymástól. Előbbiek fehér kendőt viseltek, mint mondták, ez a béke és a tiszta választások jelképe. Az elkülönülés még nem jelzett előre semmit a szavazás végeredményéről, sokan ugyanis az utolsó pillanatig nem tudták megmondani, hogy melyik szervezet jelöltjeire fognak szavazni. Volt olyan elektor, aki élesen bírálta Farkas Flóriánt és a Lungo Dromot, mégsem volt benne biztos, hogy nem őket támogatja majd. Az általános vélemény egyébként is az volt, hogy nem szervezeteket, hanem személyeket fognak támogatni az elektorok.

Forrás: ORIGO
Farkas Flórián: Nem állunk rosszul

A hangulat dél körül kezdett élénkülni, ekkor jelent meg a gyűlésen a Horváth Aladár, a DRK és Farkas Flórián, a LD vezetője. Horváth magabiztos volt, mint mondta, legpesszimistább számítása szerint is 10 százalékos szavazattöbbséget szerez a DRK. Farkas Flórián a választás végéig nem kívánt nyilatkozni, viszont támogatóinak a terem körbejárása után azt mondta: "Nem állunk rosszul".

Több szópárbajra is sor került a tömegben: volt, aki arra panaszkodott, hogy nem kap pénzt a Medgyessy-kormánytól, mire a szembenállók azonnal leszólták: "Ne panaszkodj, neked adott az Orbán".

A jelöltek fél háromkor kezdődő választása is hasonlóan felfokozott hangulatban kezdődött. Bár Lakatos Menyhért korelnök felszólította az elektorokat, mutassák meg egységüket, a két szervezet támogatói kifütyülték, lehurrogták egymás jelöltjeit. A független jelöltek bemutatását azonban már érdektelenség kísérte, többségük emiatt nem is kapott elegendő szavazatot, és így nem került a jelöltek közé. Sokan pedig "gyerünk, gyerünk, egy kicsit gyorsabban" bekiabálásokkal sürgették a gyűlés levezető elnökeit.

Volt olyan kérdés is, amiben az elektorok szinte teljesen egyetértettek: a 2832 küldött nagy része hangosan ünnepelt, mikor egy jelöltet nem szavaztak be a szavazatszámláló bizottságba. Hasonlóan nagy egyetértésben ünnepelték a küldöttek azt is, hogy nem került a képviselőjelöltek közé Radó József független jelölt. Radó még a szavazás előtt azt nyilatkozta: én nem állok egyik oldalon sem, független vagyok és a cigányság nagy egységét szeretném. Ő lett az első jelölt, aki - az elektorok látható és hallható örömére - nem kapott megfelelő számú szavazatot, így nem került fel a választható képviselőjelöltek listájára.

Vezető kell a cigányságnak

A jelenlévők többsége abban is egyetértett, hogy a cigányságnak szüksége van egy vezető személyiségre. A két tábor szimpatizánsainak véleménye természetesen abban már nem egyezett, hogy ki is lenne alkalmas erre a szerepre.

A DRK két képviselője szerint erre a feladatra Horváth Aladár a legalkalmasabb. Mint mondták, Horváth Aladár akkor is kiállt a cigányokért, amikor még csak egy jogvédő irodája volt. Hozzátették, Farkassal nem az a baj, hogy a Fidesz embere, hanem az, hogy az elmúlt két ciklusban az ő vezetésével semmit nem javult a cigányság helyzete. Úgy vélték, hogy a cigányságnak lelkileg fel kell készülnie az EU-csatlakozás kihívásaira, és erre a feladatra is Horváth a legalkalmasabb.

Kótai Aladár, a LD ózdi képviselője viszont úgy vélte, Farkas Flórián alkalmasabb arra, hogy segítse a cigányság felzárkózását, integrálódását, és az uniós csatlakozás nyújtotta lehetőségek kiaknázását. Ezekre a feladatokra Farkas alkalmasabb, mint Horváth Aladár, és nem mint a Fidesz frakcióvezető helyettese, hanem mint a cigányság vezetője - tette hozzá a roma politikus. Kótai úgy vélte, hogy a cigányságon belül nincs jobb és baloldal, és Farkas is pártatlan vezető. Kótai szerint ugyanis Farkas nem tett mást, mint partneri kapcsolatot épített ki a előző kormánnyal, ami kötelessége volt, de emellett sikerült megőriznie pártatlanságát. Ezt el is vártuk tőle - jelentette ki a Lungo Drom politikusa.

A gyűlés szünetében, amíg az OVI munkatársai a szavazólapokat nyomtatták már ismét háttérbe szorult a politika. A hangszórókból szóló slágerekre a legidősebbek is táncoltak. A hajnali fél 3-kor nyilvánosságra hozott végeredményt viszont már csak fél ház előtt ismertették. A DRK támogatói hangos "Aladás-Aladár" skandálással ünnepelték a koalíció sikerét, ölelgették, csókolgatták Horváth Aladárt és Isten áldását kérték az új Országos Cigány Önkormányzatra.

Sáling Gergő

Fotók: Barakonyi Szabolcs

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!