A Cigány Szervezetek Országos Szövetsége (CSZOSZ) pénteken megóvja az Országos Cigány Önkormányzat elnökválasztását - jelentette be a szervezet elnöke, Kövesi Vilmos. Kövesi közölte: a tegnapi választással kapcsolatban több kérdés is jogi problémákat vet fel: egyrészt a meghívókat nem az előírt nyolc, hanem mindössze az ülés előtt három nappal küldték ki az új OCÖ tagjainak, másrészt rányomtatták azokra az ő nevét is, belegyezése nélkül.
Ezen kívül a CSZOSZ álláspontja szerint az elnökválasztáshoz a megválasztott 53 képviselő kétharmadának kellett volna módosítani az ÖCÖ Szervezeti és Működési Szabályzatát. Ez azonban Kövesi Vilmos szerint nem történt meg.
A kifogások alapján a CSZOSZ szakértői - köztük Kolláth György alkotmányjogász - megvizsgálva az OCÖ Szervezeti és Működési Szabályzatát, arra a következtetésre jutottak: az abban foglaltak szerint benyújtható óvás a szerdai döntés ellen.
A CSZOSZ szintén tagja volt annak a választási szövetségnek, a Demokratikus Roma Koalíciónak, amely a március elsejei megismételt cigány önkormányzati választáson elsöprő győzelmet aratott. A DRK tagjai között már a választás előtt is vita alakult ki arról, melyik szervezet adja az önkormányzat elnökét. Az önkormányzat szerdai alakuló ülésén - ahonnan a CSZOSZ képviselői kivonultak - végül a Roma Parlament politikusát, Horváth Aladárt választották meg elnöknek.
Az egyik szerdán megválasztott alelnök, Szomora Szilárd már csütörtökön bejelentette, hogy lemond az Országos Cigány Önkormányzatban (OCÖ) frissen megszerzett tisztségéről. Szomora Szilárd döntését azzal indokolja, hogy az új OCÖ megosztottsága miatt nem kíván vezető szerepet betölteni a szervezetben.
Szomora az MTI-nak nyilatkozva elmondta: folyamatos kétségei voltak az alakulóülésen már jelölésével, illetve annak elvállalásával is. - Az ülésen nem értettem egyet azzal, hogy a kialakult helyzetben, vagyis az OCÖ megosztottságában, a kivonulás a megoldás - jegyezte meg.
Szavaiból kiderült: a legnépesebb magyarországi kisebbség országos képviseletének megosztottságát az okozza, hogy az OCÖ-választás előtt köttetett megállapodásokat nem tartották be a felek. Hozzátette, lemondása után az OCÖ közgyűlésének kell döntenie: új alelnököt választanak-e, vagy módosítják a szervezeti és működési szabályzatot, és egy alelnöki poszttal kevesebbet tartanak meg.
Heizer Antal, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke elmondta: tisztázatlanok a jogi viszonyok, az OCÖ 1999-es Szervezeti és Működési Szabályzata alapján nem világos, hogy az elnökválasztáshoz szükséges kétharmados szavazati arány az összes, vagy az ülésen jelenlévő képviselőkre vonatkozik-e. A kifogásolt meghívókkal kapcsolatban Heizer megjegyezte: az 1999-es SZMSZ a leköszönő elnök hatáskörébe utalja az alakuló ülés összehívását, ugyanakkor nem tudja, hogy hivatalosnak tekinthető-e az SZMSZ maga.
A tegnapi indulatok mára sem ültek el: ma reggel az egyik, a tegnap a CSZOSZ oldalán alulmaradt képviselő tettleg bántalmazta egyik képviselőtársát, a másik tömörüléshez tartozó Kolompár Lászlót. A sértettet jelenleg is kórházban ápolják, a rendőrség vizsgálatot indított.
Az ügyet kommentálva Horváth Aladár, a tegnap megválasztott elnök a Roma Sajtóközpontnak úgy nyilatkozott: megdöbbentették a történtek, és érthetetlennek tartja, hogy ekkora indulatokat tud kiváltani egy választási vereség. "Ez egy rendőrségi ügy, ugyanakkor politikai felelősség is terheli azokat, akik indulatok szításával, provokációval rombolják az új OCÖ-nek szavazott bizalmat."
Horváth felszólította minden képviselőtársát, hogy a politikai konfliktusokat békés úton rendezzék. "Nincs ok aggodalomra: néhány tucatnyian vannak csak, akik ilyen akciókkal több százezer roma erkölcsi méltóságát sem átallják veszélyeztetni" - mondta Horváth.
Roma Sajtóközpont