Bálint András kiemelkedően színvonalas művészi munkásságáért, színház- és társulatteremtő tevékenységéért kapta az elismerést. Bálint András játszott Shakespeare-darabokban, színpadra lépett Ibsen Nórájának Helmer szerepében. Bálint András nevéhez önálló estek fűződnek Kosztolányi Dezső, Szép Ernő, Radnóti Miklós, Babits Mihály és Márai Sándor műveiből. Számos játékfilmben szerepelt, s Szabó István egyik állandó színészeként ismerhette meg a nagyközönség. Játszott többek között az Álmodozások kora, az Apa, a Szerelmesfilm és a Tűzoltó utca 25. című Szabó István-alkotásokban. A színész a díj átvétele után azt mondta, egy művészember számára mindenkor megtiszteltetés, öröm az elismerés.
Bodor Ádám írónak prózaírói életművéért, a közép-kelet-európai történelem meghatározó léthelyzeteit modelláló, egyetemes érvényű zárt szisztémák irodalmi megjelenítéséért, ember és természet kiszolgáltatottságának nagy erejű ábrázolásáért járt a díj. Mifelénk minden kitüntetés, siker fogadtatása meglehetősen ambivalens, mert ez egy zaklatott, kialakulóban lévő társadalom, ahol nagyon sok fontos dologról megoszlanak a vélemények, s ezt tudomásul kell venni - nyilatkozta Bodor Ádám író a Kossuth-díj átvétele után.
Cságoly Ferenc, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi tanárának korszerű, műszaki és művészeti értelemben is előremutató törekvéseket képviselő munkásságáért, az építészeti közéletben való tevőleges részvételéért, tudományos és oktatói tevékenységéért adta át a köztársasági elnök az elismerést.
Háger Ritta textilművészt több évtizedes kimagasló művészeti tevékenységéért tüntetették ki. Meglepődtem és nagy örömet érzek - mondta Háger Ritta a Kossuth-díj átvétele alkalmából. Hozzátette, eszébe jut, ki mindenkinek köszönheti, hogy elérhette ezt a magas kitüntetést. - Elsősorban a gondviselőnek, aztán a családnak, a tanároknak, a barátoknak, a kollégáknak, a jóakaróknak, s a nem jóakaróknak - fogalmazott.
Janikovszky Éva író, a Móra Kiadó nyugalmazott főszerkesztője a felnőtt- és gyerekolvasókat egyaránt megszólító, egyéni hangú, több évtizedes írói munkásságáért akpott Kossuth-díjat.
Kalmár Magda operaénekesnek tökéletes énektechnikával, stílusismerettel felépített operaénekesi pályájáért, színpadi alakításainak sokoldalúságáért ítélték oda a kitüntetést. Úgy érzem magam, mint Alice Csodaországban, még most sem akarom elhinni, hogy megkaptam a Kossuth-díjat - mondta Kalmár Magda a kitüntetés átvételét követően.
Kállai Kis Ernő klarinét- és tárogató művésznek félévszázados virtuóz előadóművészetéért, a hagyományos és a modern hangzású cigány népzene megismertetését, megújítását és népszerűsítését segítő tevékenységéért adták a díja. Kállai Kiss Ernő a magyar cigányzene előtti főhajtásnak, a romák, a roma művészek iránti megbecsülés jelének tekinti a Kossuth-díjat, amelyet szombaton vett át.
Király Levente színművésznek több évtizedes, sokoldalú művészi pályafutásáért, kiváló szerepformálásaiért adták az elismerést. Király Levente színművész szerint magyar színész a Kossuth-díjnál nagyobb elismerést nem kaphat. Király azt is elmondta, hogy korábban egy kicsit szkeptikus volt a Kossuth-díjat illetően, mert már többször is felterjesztették az állami elismerésre, de korábban nem kapta meg.
Ligeti György zeneszerzőnek rendkívül sokoldalú zeneszerzői és a XX. század második felének zenei alkotóművészetét is meghatározóan formáló életművéért adta át Mádl Ferenc a Kossuth-díjat.
Marton László rendezőnek, kiváló művésznek, a Vígszínház igazgató-főrendezőjének, a Színház- és Filmművészeti Egyetem egyetemi tanárának nemzetközileg is elismert és sikeres rendezéseiért, a magyar színházi kultúra hírnevének öregbítéséért, színházvezetői és pedagógiai tevékenységért járt a kitüntetés. Rengeteget jelent nekem, hogy Presser Gáborral, egy tisztelt alkotótárssal, a Popfesztivál zeneszerzőjével egyszerre vehettem át a kitüntetést - mondta Marton László, a Vígszínház igazgató-főrendezője a Kossuth-díj átvételét követően szombaton.
Marton László Munkácsy Mihály-díjas szobrászművésznek, kiváló művésznek több mint fél évszázados - különösen a monumentális szobrászatban kiteljesedett - nemzetközileg is számon tartott művészi pályafutása elismeréseként ítélték oda a díjat. Marton László szobrászművész számára erkölcsileg felemelő érzés, s erőt, "szárnyat" ad további munkájához a Kossuth-díj, amelyet szombaton vehetett át.
Maurer Dóra grafikusművész, festőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem egyetemi docense nemzetközileg is elismert alkotásaiért és kiállításaiért, nagyjelentőségű művészi és pedagógiai munkásságáért kapott kitüntetést. Maurer Dóra a díjátadás után azt mondta: zavarban érzi magát amiatt, hogy megkapta a díjat, mert az ilyenfajta elismeréseket politikai díjként szokta értékelni. Saját Kossuth-díja kapcsán azonban úgy érzi: szakmai döntés született, s "nem lett elkötelezett".
Oravecz Imre költő, műfordító költői életművéért, a tárgyias költészet objektív világának átszellemesítéséért, líra és epika, vers és próza poétikailag termékeny szintézisének megteremtéséért kapott kitüntetést.
Presser Gábor zeneszerzőnek, előadóművésznek, érdemes művésznek, a Vígszínház zenei vezetőjének a magyar rockzene megteremtésében, majd megújításában betöltött meghatározó szerepéért, műveinek a legmagasabb fokú igényességgel való megkomponálásáért, rendkívüli népszerűségnek örvendő előadóművészetéért járt a Kossuth-díj. Presser Gábor a szó spirituális értelmében is kitüntetésnek érzi a Kossuth-díjat. A Vígszínház zenei vezetője jóleső érzéssel fogadta az elismerést.
Tarr Béla filmrendező a magyar és az egyetemes filmművészet egészére nagy hatást gyakorló, nemzetközileg is számon tartott alkotásaiért kapott díjat. Tarr Béla nem érez különbséget a Kossuth-díj és egyéb szakmai díjai között, mivel a Kossuth-díjra is a szakma javasolta - mondta. Szerinte az elismerés nem változtatja meg, nem befolyásolja majd a napi munkáját, mert "amikor legközelebb a kamerák mögé áll, semmiben sem fog segíteni a Kossuth-díj".
Vajda János zeneszerző a zeneszerzés legkülönbözőbb - különösen az opera, az oratórium, a kórusművészet - műfajaiban alkotott drámai erejű, a közönség érzelmeit is megragadó lírai szépségű műveiért tüntették ki. Vajda János zeneszerző reményei szerint a Kossuth-díj nem változtat semmit eddigi munkáján, s "mániája, passziója" megmarad, amíg alkotni bír.