Bárándy Péter igazságügy-miniszter álláspontja szerint a családi erőszakot elkövetőkkel szemben a Btk. alapján jelenleg is mód van a fellépésre, ezért nincs szükség sem önálló törvényre a családon belüli erőszakkal kapcsolatban, de új jogi tényállás bevezetésére sem. Bárándy szerint azt kell megvizsgálni, hogy miként a jelenlegi szabályozási eszközöket hatékonyan alkalmazni.
A problémák kezelése érdekében az elkövető eltávolítása, a távol tartó intézkedés bevezetése, a menedékotthonok bővítése, a jogi segítségnyújtás megteremtése a feladat, valamint a családi erőszakkal kapcsolatos társadalmi szemléletváltásra és szakemberek képzésére van szükség - az igazságügyi tárca álláspontja szerint.
Lamperth Mónika belügyminiszter utasítást adott, hogy az irányítása alá tartozó szervek nézzék át, milyen intézkedésekkel tudnák hatékonnyá tenni a családon belüli erőszak problémájának kezelését. Ennek eredményeképpen az ORFK a következő intézkedéseket hozta: a törvényben meghatározott keretek között a rendőr beléphet a magánlakásba, méghozzá nem csak az olyan kritikus esetekben, amikor már "vér folyik". A rendőrnek határozottan és gyorsan kell intézkednie, szükség esetén korlátozhatja akár az erőszakoskodó családtag személyi szabadságát is.
A családon belüli erőszak megfékezésére a számtalan tragikus eset miatt civil mozgalmak indultak a múlt évben. Két kormánypárti képviselő felkarolta a kezdeményezést, és országgyűlési határozattervezetet nyújtottak be a családon belüli erőszak megelőzéséről és hatékony kezeléséről, amelynek múlt héten volt a részletes parlamenti vitája.
A statisztikák szerint minden harmadik napon meghal valaki családon belüli erőszak miatt Magyarországon. Az emberölések 70-80 százalékában a gyilkos közeli viszonyban volt az áldozatával.