Elég jogász jelentkezik majd nép ügyvédjének

Vágólapra másolva!
A kormány szerdai ülésén elfogadta a nép ügyvédje törvény koncepcióját. A törvényjavaslatot a kormány még az idén be akarja nyújtani. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökhelyettese a kirendelt ügyvédekkel azonos díjazást tart reálisnak. Bánáti szerint elég ügyvéd fog jelentkezni a feladatra.
Vágólapra másolva!

A törvénytervezet szerint a rászorulók olyan jogászokat kérhetnek fel tanácsadásra vagy okiratszerkesztésre, akiknek a díját az állam megelőlegzi vagy teljes egészében megtéríti. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökhelyettese, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke az [origo]-nak azt mondta: mivel a kirendelt ügyvédi rendszer is megmarad, a nép ügyvédjei várhatóan elsősorban a perek előtti jogi tanácsadást, a különböző jogi eljárásokban való képviseletet, a polgári peres eljárásokban a jogi képviseletet, illetve büntetőügyekben a sértett képviseletét láthatják el.

Azt, hogy ki a rászoruló, az Igazságügyi Minisztérium helyi irodái döntenék el. Bánáti szerint várhatóan a nagyobb városokban lesz nagy szükség a nép ügyvédjeire. "A nép ügyvédje szervezeti rendszere valószínűleg a most kiépülő pártfogói felügyeleti hálózatra fog épülni" - nyilatkozta az [origo]-nak Hankó Faragó Miklós, az igazságügyi tárca politikai államtitkára. Ez azt jelenti, hogy alapvetően a megyeszékhelyeken lesznek területi irodák.

A jogi segítségnyújtást ügyvédek, közjegyzők, jogvédelemmel foglalkozó civil szervezetek önkéntes alapon végeznék. Az állam az ellátott ügyek alapján fizetne nekik. Sajtóhírek szerint ennek összege a kirendelt ügyvédek díjazásának fele lenne. Bárándy Péter igazságügyi miniszter az előző kormányülésen ugyanakkor azt mondta, hogy várhatóan a kirendelt ügyvédek díjazásával azonos összeget fizetnének. A kirendelt ügyvédek jelenleg óránként 4000 forintot kapnak, peren kívüli megegyezés esetén pedig 2000 forintot. Bánáti szerint a 4000 forintos minimális órabér lenne reális. Számításaik szerint az összeg fele az ügyvédi iroda működtetésére kell, és 2000 forint maradna munkadíjként az ügyvédnél. Az összegről azonban további egyeztetéseket folytatnak a tárcák, mivel a díjazás mértéke elsősorban a költségvetés helyzetétől függ. Annyi azonban bizonyos, hogy óradíjas rendszer lesz, és hogy az elvégzett munka jellegétől függően eltérő díjazást vezetnek be. Hankó Faragó ehhez hozzátette: várhatóan a díjazásban is a pártfogó ügyvédek bérét veszik alapul.

A Magyar Ügyvédi Kamara elnökhelyettese szerint megfelelő számú és képzettségű ügyvéd fog jelentkezni a feladatra. Mint mondta, a kirendelt ügyvédkedés is önkéntes alapon működik, és bőségesen van jelentkező. Az elmúlt időben pedig jelentősen megnőtt az ügyvédek száma, ráadásul az elkövetkezendő években további növekedés várható. Bánáti hozzátette: nem kell attól tartani, hogy csak kezdők vállalnának ilyen munkát, szerinte tapasztalt ügyvédek is jelentkeznek majd. Egy kezdő mögött is ugyanakkor legalább négyéves szakmai gyakorlat áll - mondta.

Kapcsándi Dóra

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!