Már csak a kiviteli engedély beszerzése van hátra, hogy útjára induljon a Törökországnak segítségéként ígért magyar gázmaszkszállítmány - tudta meg az [origo] a földművelésügyi tárca sajtóosztályától szerdán. Közben a Törökország területi védelméhez nyújtott NATO-támogatás megszüntetéséről döntöttek szerdán az észak-atlanti szövetség tagállamai. A NATO-nagykövetek szokásos heti brüsszeli tanácskozásán Törökország képviselője hivatalosan kérte a védelmi támogatás megszüntetését, mondván Szaddám Huszein iraki elnök rendszerének megdöntése nyomán hazája nem érzi magát fenyegetve délkeleti szomszédja részéről. A magyar Külügyminisztérium sajtóosztályán ezzel kapcsolatban azt közölték az [origo]-val, hogy vizsgálják az új helyzetet.
Az el nem küldött gázmaszkokat az iraki háborúval kapcsolatban Törökországnak nyújtott NATO-segítség keretein belül ajánlotta fel a magyar kormány még márciusban. A kétezer darab M-82 mintájú vegyvédelmi alkalmatosság kiküldése azért szenvedett késedelmet, mert a tárcák először egymásra mutogattak a szállítmánnyal kapcsolatos ügyintézésben, majd hetekig húzódott az a tárcaközi egyeztetés, melyben a küldemény kijuttatását megszervezték. A felajánlás ügyében a gázmaszkokat biztosító agrártárca és a kijuttatással kapcsolatos szervezést lebonyolító külügyi és közlekedési tárca egyeztetett.
Az Elrettentő Jelenlét hadművelet keretében februárban a NATO négy AWACS elektronikus légi felderítő gép, öt Patriot légvédelmi rakétaüteg és több mint száz rakéta telepítésével segített Törökország védelmének biztosításában egy esetleges iraki támadás kivédésére. Ezer katonát NATO-parancsokság alá helyeztek Törökországban, és Ankara kérésére biológiai és vegyi támadások kivédését szolgáló védőfelszereléseket is szállítottak.
A NATO szerdai közleménye szerint a hadművelet fontos szerepet játszott a stabilitás fenntartásában és a szövetségesek szolidaritásának felmutatásában egy viharos időszakban. A legfrissebb mérlegelés szerint a szövetség úgy véli, hogy Irak többé nem bír olyan katonai képességgel, amely veszélyeztetné Törökország biztonságát - fogalmaz a nyilatkozat. A NATO közlése szerint a repülőgépek és a rakétaütegek kivonására a következő hetekben sor kerül.
A Törökország védelmét szolgáló biztonsági intézkedések elfogadása februárban az észak-atlanti szövetség egyik legsúlyosabb válságát idézte elő, mivel a kérdésben az Egyesült Államok szembekerült Franciaországgal, Németországgal és Belgiummal.