A határozati javaslat értelmében a Magyar Diplomáciai Akadémia posztgraduális képzést nyújtana, vagyis az egy diplomával már rendelkezőket venné fel. Feladata "a diplomáciai karnak nemzeti érdeket szolgáló, jól képzett szakemberekkel történő utánpótlása" - áll Csapody Miklós MDF-es képviselő javaslatában.
A politikus azzal érvel, hogy jelenleg nincs a Külügyminisztériumnak diplomataképző intézete, pedig erre szerinte szükség lenne. Több felsőoktatási intézmény is folytat külügyi képzést, ám ezek Csapody szerint nem összehangoltak, és nem szerezhető egységes külügyi diploma.
Az ellenzéki politikus idézi a külügyi tárca honlapján található szöveget, miszerint a diplomáciai munkával összefüggő szakmai alap- és továbbképzést részben a minisztériumban, részben felsőoktatási intézményekben végzik. "A Külügyminisztérium nem diplomataképző akadémia, hanem központi államigazgatási szerv" - érvel Csapody, aki szerint az új akadémiát a külügyi tárca felügyelete alatt kellene működtetni.
Tóth Tamás külügyi szóvivő az [origo]-nak elmondta: már régebb óta tanulmányozzák, milyen képzési forma lenne a legmegfelelőbb. Külföldön kétféle általános gyakorlat van: vagy a külügyminisztérium alatt működő akadémiára küldik a frissen felvett diplomásokat, vagy a már évek óta a minisztériumban dolgozó munkatársakat küldik el további képzésre. Azt egyelőre nem tudni, a külügyi tárca mikor alakítja ki álláspontját.