Fölszabadultak a szlovák-magyar határátkelők

Vágólapra másolva!
Minden szlovák-magyar határállomáson zavartalan a közlekedés, miután véget ért a szlovákiai útlezárásos demonstráció. A lezárások öt határállomást érintettek, de délután 2 órától mind a személy-, mind a teherforgalom megindult. Az élőállatokat délelőtt is átengedték, egy Kassára készülő magyar turistacsoport viszont 4 órát vesztegelt a határon. Sátoraljaújhelyen a szlovákiai Mol-benzinkútig mindenkit beengedtek.
Vágólapra másolva!

Tornyosnémetinél, Salgótarjánnál, Balassagyarmatnál, Parassapusztánál és Komáromnál délután 2-ig szünetelt a személy- és teherforgalom pénteken. A magyar határőrség szóvivője, Orodán Sándor az [origo]-nak elmondta, hogy jelenleg zavartalan a közlekedés minden állomáson. Sehol nem alakult ki jelentős dugó, mert az utazni szándékozók már napokkal előbb értesültek a demonstrációról - mondta a referens.

Tornyosnémetinél negyed órával a demonstráció megkezdése előtt lépett be Szlovákiába egy turistabusz, a 29 magyar utas Kassára tartott. A szlovák határőrök beléptették ugyan a buszt, annak mégis várnia kellett 2 óráig, mert a torlaszoktól nem tudott továbbmenni. Néhány teherautón kívül nekik kellett a legtovább vesztegelniük a szlovákiai demonstráció miatt. Átengedtek viszont az úton egy élőállatokat szállító teherautót - mondta a szóvivő.

A salgótarjáni állomás közelében, a szlovák oldalon van egy Mol-benzinkút, ide egész nap eljuthattak a magyar autósok, mert a torlaszt a szlovákok beljebb, a kúttól néhány száz méterre alakították ki. Óránként 20-25 autós fordult meg a kútnál.

Hasonlóképpen zártak le a tüntetők hat határállomást Csehország, egyet-egyet Lengyelország és Ausztria felé. Az első jelentések szerint 100-300 tüntető jelent meg a határátkelőkön. Vélhetően több helyen, Révkomáromban azonban biztosan jelen van a magyarországi szakszervezetek néhány képviselője, akik szolidaritásból kapcsolódtak be a szlovák tüntetők akciójába.

A kormány gazdaság- és szociális politikája ellen tüntető szakszervezetek egyebek között azt követelik, hogy a minimálbér összegét emeljék a jelenleg havi 5570 (136 euró) koronáról 8100 koronára (200 euró), illetve az infláció figyelembe vételével növeljék a családi pótlék és a szociális támogatások összegét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!