Magyarország közelgő uniós csatlakozása kapcsán a kormányfő kiemelte: uniós tagállamként is segíteni kívánja az ország a határokon túl élő magyar közösségeket magyarságuk megőrzésében, az e célt szolgáló anyagi eszközöket a jövőben a lehetőségekhez mérten növelni kívánják.
A támogatások közül Medgyessy Péter kiemelten szólt az Ady Endre ösztöndíjról, amely szeptembertől mintegy ezer határon túli magyar nyelvű oktatásban részesülő középiskolás diák részére lesz elérhető, s amelyre december végéig 50 millió forintot fordítanak.
A miniszterelnök beszélt a határon túli magyar nyelvű felsőoktatás és szakképzés fejlesztéséért tevékenykedő Apáczai Közalapítvány munkájáról is, amely az idén 1,2 milliárd forintos összegből gazdálkodik. Mint mondta a megemelt költségvetésnek köszönhetően az előző évekhez képest kiemelkedő informatikai fejlesztés indulhat el, s a korábban elhanyagolt felnőttképzés is forrásokhoz jut.
Medgyessy Péter örömének adott hangot, hogy végre elérhető közelségbe került az önálló szlovákiai magyar egyetem alapítása, amelyet mint mondta a kormány a nemzeti újraegyesítés egyik szimbólumának tekint, s amelynek beindítását támogatni fogja.
- A "haza és haladás" jelszava ma is érvényes, sőt az és-en nagyobb hangsúly van ma, mint valaha. A magyarságot - határon innen és túl - tehát nemcsak szellemi, lelki értelemben kell felvértezni, fontos az innováció, a kreativitás a bátor vállalkozói szellem erősítése is - hangsúlyozta a miniszterelnök.
Hozzátette: a kormány ezért támogatja a határon átnyúló gazdasági kapcsolatok kialakítását, fejlesztését. Ezt a célt szolgálja a Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt. alaptőkéjének 2,5-ről 10 milliárd forintra történő emelése is.
Medgyessy Péter jelezte: az elmúlt hetekben újraindult az élet a közalapítványi támogatáspolitika terén is, megkezdődött a kedvezménytörvényben biztosított nevelési, oktatási támogatások kifizetése, s a tavaly beadott pályázatok feldolgozása is.
A kormányfő elmondta azt is: Ukrajna és Szerbia-Montenegró vonatkozásában a vízumkényszer bevezetése után Magyarország kész minden olyan kedvezményt megadni, amelyet a schengeni szabályok, a magyar és a nemzetközi jogrendszer megenged. Jelezte: tervezik a vízumdíjak csökkentését, a hivatalos uti okmánnyal utazók vízummentességét és a lehető leghosszabb érvényességű, többszöri beutazást és tartózkodást lehetővé tévő vízumok kiadását. Hozzátette: az új utazási rendet még szeptember végéig meghirdetik.