Vágólapra másolva!
Két Somogy megyei anya jövedelempótlékának ügyét tárgyalja szerdán a Legfelsőbb Bíróság (LB). A közigazgatási perben a Somogy Megyei Bíróság anyáknak kedvező, jogerős ítélete ellen az alperes területi államháztartási hivatal által benyújtott felülvizsgálati kérelmekről dönt az LB. A soron kívül tárgyalt ügyben arról kell döntenie a bíróságnak, hogy jár-e az 1998 és 2002 között gyesen lévő kismamáknak a havi 6700 forintos elmaradt jövedelempótló támogatás.
Vágólapra másolva!

Országszerte több mint 200 ezer nő fordult az államháztartási hivatalokhoz, miután a Somogy Megyei Bíróság január 28-án összesen több mint félmillió forintot ítélt meg közigazgatási perekben, jogerősen három anyának az elmaradt havi 6700 forint összegű jövedelempótlék után. A hivatalok az érdemi ügyintézéssel azonban bevárják az Legfelsőbb Bíróság határozatát.

A döntés szerint a felperesek 1998-ban és 1999-ben született gyermekeik után 2002 márciusáig jogosultak voltak a jövedelempótlékra, de a területi államháztartási hivatal (táh) ezt nem fizette meg. Az anyák a perben arra hivatkoztak, hogy egy 1994-es, 2002 márciusáig hatályban maradt rendeletmódosítás egyértelműen kimondta: a gyermekgondozási segély (gyes) mellett jár a jövedelempótlék is. A táh ugyanakkor a perben azzal érvelt, hogy az 1994-es rendeletmódosítás szerint csak a meghatározott összegű gyermekgondozási segély (gyes) mellett járt a jövedelempótlék. Azután azonban, hogy a Bokros-csomag nyomán 1996 áprilisában a mindenkori öregségi nyugdíjhoz igazították a gyes összegét, már nem járt a jövedelempótlék.

Becslések szerint az érintettek száma elérheti a félmilliót, és az ügy akár több tízmilliárd forintos váratlan kiadást is eredményezhet a költségvetésnek.

Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) helyettes államtitkára a jogerős ítélet ismertté válása után egy sajtótájékoztatón azzal érvelt: törvény mondta ki, hogy az 1996. április 14. után szült kismamáknak a gyes mellett nem jár jövedelempótlék. Ezt az ellátást csak azok a korábban szült anyák választhatták 1999. január 1-ig, akik a Bokros-csomag bevezetésével elveszítették jogosultságukat a magasabb összegű gyesre. A helyettes államtitkár azt hangsúlyozta: az az 1994-es rendelet, amely jövedelempótlékot rendelt a gyeshez, alacsonyabb rendű jogszabály, mint a törvény.

Az LB a szerdai felülvizsgálati tárgyaláson az alperesi kérelmek elbírálása nyomán dönthet azok elutasításáról és ezzel a jogerős ítélet hatályában fenntartásáról, de határozhat úgy is, hogy megváltoztatja a jogerős ítéletet, vagy hatályon kívül helyezi azt és új eljárás lefolytatását rendeli el. Lomnici Zoltán, az LB elnöke az ügyben korábban soron kívüliséget rendelt el figyelemmel az érdekeltek nagy számára és arra, hogy a közigazgatási kollégium leterheltsége miatt az effajta perek akár két évig is elhúzódhatnak.

Kormányzati források korábban azt nyilatkozták: ha az LB úgy dönt, hogy jár a juttatás, akkor az állam "bürokráciamentes" eljárásban fizet az arra jogosultaknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!