A Baranya megyei Sásdon a polgármesteri hivatal vízkorlátozást rendelt el a napokban. A tiltásnak megfelelően a település lakosainak tilos vizet használniuk kertjeik öntözéséhez és autóik mosásához. A jegyző elmondása szerint a korlátozás bevezetésére az egyre súlyosabb csapadékhiány miatt volt szükség, a településen és környékén ugyanis több mint egy hónapja egyetlen csepp eső sem esett. A korlátozás mindaddig érvényben marad, amíg nem hull csapadék. Ha valamelyik lakos nem tartja magát az önkormányzat rendeletéhez, akkor komoly - akár százezer forintos - pénzbírságra is számíthat - mondta a jegyző, aki hozzátette: tizenegy éve dolgozik a településen, de ilyen intézkedést még soha nem kellett bevezetni.
Nem ez volt az első eset, hogy az elmúlt hónapok száraz, csapadékmentes időjárása gondokat okozott egy település vízszolgáltatásában. Június 13-án Érd egyik városrészében lajtos kocsikkal és zacskós vízzel látták el a lakosságot. A fővároshoz közeli település vezetése egyúttal megtiltotta a locsolást és az autómosást is.
Egyelőre semmi jel nem mutat arra, hogy javulna a helyzet és csapadékosabb időszak következne. Az Országos Meteorológiai Szolgálat az [origo]-val azt közölte: az elkövetkezendő 10-12 nap során sem várható nagyobb mennyiségű országos csapadék, legfeljebb helyi záporok, zivatarok alakulhatnak ki. A csapadékhiány mellett továbbra is marad a meleg - 25-30 fokos - hőmérséklet.
Az OMSZ május végén közzétett hosszabb távú - és ezért kevésbé megbízható - előrejelzése sem kecsegtet túl sok jóval: júliusban tovább folytatódik az átlagosnál melegebb és szárazabb időjárás. A prognózis szerint augusztusban is legfeljebb annyiban javulhat a helyzet, hogy az átlagosnál nagyobb szárazság mellett átlagos hőmérsékletű időjárásra lehet számítani.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium területi vízgazdálkodással foglalkozó főosztályának helyettes vezetője szerint már eddig is több helyen területi vízhiány alakult ki. Vaszilievits Sömjén György emlékeztetett arra, hogy utoljára télen, február 6-án esett jelentős országos csapadék. Azóta elmaradt az aranyat érő májusi eső, és Medárd napja sem hozott csapadékot - tette hozzá a főosztályvezető-helyettes, akinek elmondása szerint ráadásul nemcsak az eső hiánya okoz gondot, hanem az is, hogy a talajvíz egyre mélyebbre húzódik.
Ha a következő hónapok is csapadékszegények lesznek - ahogy az az OMSZ előrejelzésében szerepel - akkor megismétlődhet az 1952-es és az 1992-es aszályhelyzet. Sőt, egyes számítások szerint még ennél rosszabbra is lehet számítani, ami azt jelenti, hogy minden korábbinál súlyosabb aszály sújthatja Magyarországot. Egy rekord már biztosan megdőlt az elmúlt hetekben: az OMSZ közlése szerint az idei év májusa és június közepe volt az elmúlt száz év legszárazabb időszaka Magyarországon.
Leginkább a mezőgazdasági termelőket fenyegeti az aszály. Közülük is elsősorban azokat, akik az Alföld közepén, Szarvas és Szolnok térségében élnek. A szarvasi falugazda elmondása szerint az aszály már eddig is súlyos károkat okozott a termelőknek. A különböző gabonafélék aratása hamarosan kezdődik, a termés azonban csak fele vagy harmada a korábbi évek termésének. Az aszály közvetlenül érinti a Szarvas környékén élő összes - mintegy ezer - termelőt, valamint rajtuk keresztül a családtagokat és az alkalmazottakat. A falugazda hozzátette: Szarvashoz hasonló helyzetben van Gyomaendrőd és Szeghalom is.
A vízügyi tárca közlése szerint több intézkedést is hoztak az aszály enyhítésére. Tározókat és csatornákat töltöttek fel, duzzasztókat helyeztek üzembe, és a vízügyi igazgatóságok felkészültek arra is, hogy várhatóan nagy számban érkeznek majd kérelmek a kárelhárítási öntözési engedélyek kiadására. Azt ugyanakkor a minisztérium sem zárja ki, hogy az intézkedések ellenére elképzelhető, egyes kisebb térségekben vízkorlátozásokat rendelnek el.
Pethő András