Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szerint 126 veszélyesnek minősülő üzem működik Magyarországon, amelyek közül technológiájuk, valamint a felhasznált, illetve tárolt tűz- és robbanásveszélyes anyagok mennyisége alapján ötvenet minősítettek kiemelten veszélyes "felső küszöbértékű" üzemnek. Ezek főleg üzemanyag-tárolással, finomítással, növényvédőszer-gyártással, energiatermeléssel foglalkoznak - írja a Magyar Hírlap.
A cégeknek július 1-ig kellett biztonsági jelentéseiket eljuttatniuk az OKF-nek. A főigazgatóság még értékeli az adatokat, de eddig nem tapasztaltak olyan súlyos hiányosságokat, amelyek alapján be kellett volna zárni valamelyiket - a lapknak a főigazgatóság vezetője. Tatár Attila szerint ez annak is köszönhető, hogy a legkockázatosabb létesítmények az utóbbi időben komoly technológiai beruházásokkal javították biztonsági feltételeiket.
A lap szerint az uniós csatlakozásig minden kiemelten veszélyes üzemnek nyilvánosságra kell hoznia biztonsági jelentését, és védelmi tervet kell kidolgoznia az esetleges környezetkárosító hatás elhárítására.
A katasztrófavédelmi törvény, illetve a veszélyes üzemekre vonatkozó irányelv legfontosabb újdonsága a nyilvánosság. A vegyi üzemek eddig biztonsági okokra hivatkozva nem sok adatot osztottak meg a lakossággal. Ennek azonban vége, a gyárakat kötelezik, hogy ezentúl rendszeres tájékoztatást adjanak működésükről. Ennek jegyében az OKF jóváhagyása után - várhatóan az év végén - a területileg illetékes polgármesteri hivataloknak hirdetményben kell közzétenniük az ott működő veszélyes üzemek biztonsági jelentését és az önkormányzatokkal közösen készített külső védelmi tervet.
Ebből kiderül, milyen anyagokat használnak a gyárban, baj esetén meddig terjedhet a mérgező vagy rombolási hatás, és hogyan védekezhetnek ellene. A hatótávolság alapján kijelölt veszélyességi övezeteket, a településrendezési tervekben is rögzítik. Az övezethatáron belül építési korlátozásokat vezetnek be. Az üzemek útmutatást is kötelesek lesznek adni az esetleges balesetet követő ajánlott magatartási szabályokról. A főigazgatóság a szirénás riasztást és katasztrófahelyzetben elsőként az elzárkózást ajánlja. A kimenekítés, kitelepítés mint végső megoldás szerepel a tervekben - írja a Magyar Hírlap.