Az eddigi gyakorlat szerint az Országos Tanács (OT) ülései - amelyekre havonta egyszer került sor - teljesen nyitottak voltak, a tagokon kívül minden érdeklődő részt vehetett az üléseken. A szombati ülésen azonban elfogadták az új ügyrendet, mely szerint az ülésen kizárólag a tagok vehetnek részt. Nekik viszont kötelező a jelenlét, aki többször egymás után nem jelenik meg, annak kezdeményezik a leváltását.
"Nem vált be az eddigi rendszer. Azért volt szükség a változtatásra, hogy az OT-tagok érezzék a felelősségüket, valóban képviseljék azokat, akik megválasztották őket" - indokolta a döntést az [origo]-nak Pető Iván, az OT elnöke. "Ha nem így járunk el, és mindenki bejöhet, az egy lakossági fórum vagy egy liberális klub." Hozzátette: már az elnöki posztra való jelölésekor jelezte, hogy szervezeti változtatásokat tart szükségesnek Pető arra is hivatkozott, hogy más pártokban is hasonló rendszer működik.
Pető szerint így megnő az OT-tagok felelőssége, míg korábban hivatkozhattak arra, hogy aki kíváncsi az ülésen történtekre, az úgyis odamegy maga, és megnézi, nincs kit képviselni. A Szabad Tanácskozással kapcsolatban úgy vélte: annak nincs bomlasztó hatása, mivel "ez is egy liberális klub, amiből annyi lehet, amennyit elbír a Föld a hátán". Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kisebbségnek tudomásul kell vennie a többség döntését.
Béki Gabriella, az OT volt elnöke, aki jelenleg is a testület tagja azonban úgy látja, hibás döntés született. "Az OT a párt parlamentje. Azt is közfelháborodás kísérné, ha bezárnák a parlamentet. Az MSZP választmányi ülései is ugyanakkor mind nyilvánosak" - érvelt. Hozzátette: az eddigi ügyrend szerint is volt lehetőség zárt ülés összehívására, ám erre gyakorlatilag nem volt példa.
"Néhány tucat érdeklődő volt minden ülésen, de az ő kizárásukkal még nem lesz hatékonyabb a munka. Kár volt őket megsérteni azzal, hogy már nem jöhetnek" - mondta Béki az [origo]-nak.
A volt OT-elnök szerint a Szabad Tanácskozás - amely a tervek szerint az OT-ülések előtt tart rendszeres összejövetelt - nem bomlasztja a párt egységét. "Ez egy békés, a demokratikus jogszabályok szerint működő intézmény, amely jobbító szándékkal jött létre. Önmagában nem baj, hogy egy olyan kör jött létre, amely kritikusan szemléli a kormány működését és a jelen viszonyait" - közölte. A Szabad Tanács első ülésén jelen volt többek között Bauer Tamás, Fodor Gábor, Gusztos Péter és Ungár Klára, akik korábban már többször is fogalmaztak meg kritikát a jelenlegi pártvezetéssel szemben.
Kapcsándi Dóra