Vágólapra másolva!
Több új, ám úgy tűnik, kidolgozatlan gondolattal is előállt Medgyessy Péter miniszterelnök a szekszárdi Duna-híd pénteki felavatásán. Az óvodásoknak ingyenesen biztosított ebéd ötletét utólag korrigálták egy nyelvbotlásra hivatkozva. A középületek építésügyi előírásainak gyermekes családok igényeihez alkalmazkodó módosítása és a 18 éven aluliak államilag fizetett baleset- és betegségbiztosításának gondolata előtt pedig értetlenül állnak a szakértők.
Vágólapra másolva!

A szakértők értetlenül állnak az újabb kormányfői ötletek előtt, melyeket a szekszárdi Duna-híd pénteki avatóján elmondott beszédében sorolt fel Medgyessy Péter.

A minden óvodásnak járó ingyenebéd gondolatát utóbb nyelvbotlásnak minősítették a kormányzati illetékesek, és közölték, igazából csupán a rászoruló gyermekeknek teszik ingyenessé az ebédet. Az, hogy pontosan kiket tekintenek rászorulónak, csak hétfőn - az eredeti bejelentés után három nappal - derült ki, amikor a kormányszóvivő bejelentette, hogy azok az óvodások kapnak ingyenebédet, akiknek a családja rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesül.

Középületek a gyermekes családok igényei szerint

Ugyancsak kidolgozatlan volt a kormányfő bejelentése is, miszerint a gyermekes családok igényei szerint módosítsák a középületekre vonatkozó építésügyi előírásokat. Az [origo] által az üggyel kapcsolatban megkérdezett szakértők nem értik miért van szükség a változtatásokra, holott eddig nem merültek fel problémák ebben az ügyben.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Középülettervezési Tanszékének vezetője szerint a gyermekes családok eddig is használták a középületeket, és mivel nem merültek fel problémák, nem érti, miért lenne szükség változtatásokra.

A győri Széchenyi István Egyetem Épülettervezési Tanszékének vezetője, Bodrossy Attila úgy vélte az építész szakmán belül soha nem merült fel, hogy szükség van ilyen irányú változtatásokra. A tanszékvezető hozzátette: legfeljebb azon az előíráson kellene módosítani, amely szerint a villanykapcsolókat minden hazai épületen - tehát nemcsak középületeken - úgy kell elhelyezni, hogy azokat a gyermekek ne érjék el. Nyugati országokban ugyanis ezzel szemben az az előírás, hogy a kapcsolókat a kilincs magasságában kell felszerelni, hogy azokat a gyermekek anélkül elérjék, hogy székre kelljen állniuk.

Az ötletet ugyancsak hétfőn és ugyancsak a kormányszóvivő igyekezett megmagyarázni. Gál J. Zoltán szerint azért van szükség a módosításra, mert a legtöbb közintézményben felnőtt-szemlélet uralkodik, és a villanykapcsolók vagy mellékhelyiségek kialakításánál nem gondolnak a gyermekekre. Gál szerint azért van szükség a változtatásra, mert jelenleg több, gyermekek által is látogatott közintézményben felnőtt-szemlélet uralkodik. Az építésügyi előírásokat ezért úgy módosítják, hogy például a villanykapcsolók vagy a mellékhelyiségek kialakítása a gyermekek számára is megfelelő legyen.

A kormányszóvivő hozzátette: a változtatásoknak nincs költségvetési kihatásuk, mégis könnyebbséget jelenthet majd a gyermekes családoknak. A szükséges törvénymódosításokat várhatón ősszel terjesztik majd a parlament elé.

Ingyenes biztosítás a 18 éven aluliaknak

Hasonlóan értetlenül állnak a szakértők az előtt a pénteki ötlet előtt, miszerint a kormány vállalja, hogy minden tizennyolc év alatti gyermek számára ingyenes baleset- és betegségbiztosítást köt. Csak találgatások vannak arra, hogy ezt hogyan gondolja a kormányfő. Csak az biztos, hogy a biztosítók véleményét - noha az egészségügyi reform kapcsán többször is egyeztettek velük - ebben a kérdésben még nem kérdezték meg.

Gál J. Zoltán szerint a jövő héten kezdi meg a tárgyalásokat a biztosítók szakembereivel Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter. A kormányszóvivő azt mondta szeptemberig alakítják ki a gyermek-biztosítási rendszer feltételeit.

A Népszabadságban olvasható találgatások szerint a kormányfői kijelentés feltehetően arra a paraszolvenciabiztosításnak is nevezett biztosításfajtára vonatkozott, amikor baleset, betegség esetén a biztosító készpénzt ad a kiesett jövedelem pótlására, a magasabb költségek fizetésére, ha a beteg jobb szolgáltatási színvonalhoz szeretne hozzájutni. Ezt támasztja alá, hogy a biztosítást az ápolással járó többletköltségek fedezeteként említette Medgyessy Péter.

A kormánynak valószínűleg nem lenne túl drága a gyermekek ilyen biztosítása. Egy jobb biztosítás díjával és 2,1 millió 18 év alattival számolva - összesen kevesebb 3,1 milliárd forintot vinne el a költségvetésből. Gál J. Zoltán szerint idén - szeptembertől megkötött szerződésekkel számolva - 100-150 millió forint lenne a kiadás, amire lesz fedezet a büdzsében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!