A megszokottnál jóval előbb, már a napokban megkezdődött a parlagfű virágzása. A Magyar Hírlap értesülései szerint az ÁNTSZ 14 speciális pollenérzékelőjéből a hét végén 8-ban már találtak parlagfűpolleneket. A jelenlegi alacsony, 10 darab/köbméter érték néhány napon belül már a közepes, 30-40 db/köbméter szintre emelkedhet - mondta a lapnak Farkas Ildikó, az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózatának vezető főorvosa. A szakember szerint az allergiás tüneteket már a 10 db/köbméter alatti pollenszám is kiválthatja az arra érzékenyeknél.
A szeles időjárás tovább rontja a helyzetet: a szél a kevésbé fertőzött területekre, akár száz kilométerre is repítheti a szemcséket. Tovább ront az allergiások helyzetén az is, ha kevés a csapadék. A virágzás kezdete utáni időszak már csak korlátozottan alkalmas a gyomnövény irtására. A virágzás igazi csúcsa augusztus 20. és szeptember eleje között várható. A virágpor-koncentráció a kritikus négy-öt hétben az 1000-1500 darabot is elérheti köbméterenként, holott a gyomnövény őshazájában, Amerikában már a köbméterenkénti 300 pollen is ritka értéknek számít - írja a lap.
Az egészségügyi tárca legfrissebb becslései szerint az országban 2,5 millióan szenvednek pollenallergiától, de hatékony megelőző program hiányában ez a szám tíz éven belül a duplájára emelkedhet. Az érintettek kétharmada a kizárólag a parlagfűre érzékeny. A gondot főként a gyomnövény feltartóztathatatlan terjedése okozza: a földművelésügyi tárca szerint tavaly óta több mint tíz százalékkal nőtt a parlagfűvel borított területek nagysága. A betegség tüneteinek kezeléséből adódó orvosi és gyógyszerkiadások évente súlyos milliárdokkal terhelik meg a költségvetést.