Nem adhatja ki a helyszínre érkező rendőr a bliccelő adatait az ellenőröknek. A BKV munkatársai július 1-től a helyszínen nem, csak a kerületi rendőrkapitányságoktól kaphatják meg a bliccelők adatait. A Belügyminisztérium múlt heti rendelete az adatvédelmi biztos ajánlása alapján módosította a rendőrség szolgálati szabályzatát, mivel az abban foglaltak nem egyeztek meg a szolgálati törvénnyel.
Bencze Ferencné, a BKV Rt. jegy- és bérletellenőrzési szakszolgálatának vezetője szerint a BM-rendelettel semmi nem változik majd, mert már eddig is erre az eljárásra oktatták az ellenőröket. Benczéné szerint előfordul ugyan, hogy az ellenőrök kikérik a helyszínre érkező rendőrtől az elcsípett bliccelő adatait, de - mint mondta - többnyire ismeretlenként veszik fel a nyilvántartásba azokat az utasokat, akik nem kívánják igazolni magukat. Felírják viszont az intézkedő rendőr nevét, szolgálati helyét és számát, és utólag kérik ki a kapitányságtól a bliccelő adatait. Ezt ugyanis lehetővé teszi a szolgálati törvény is.
Ez a tiszta út, ezért a BM rendelete nem hátráltatja majd az ellenőrök munkáját - mondta Bencze Ferencné. Bár a BKV arról nem vezet külön nyilvántartást, hogy az ilyen esetekben mekkora arányban tudja a BKV utólag behajtani a pótdíjat, Benczéné szerint ha megvan az utas adata, akkor ezzel már nem lehet gond. Sőt, ha a bliccelőnek volt korábbi tartozása is, akkor azt is megpróbálják behajtani rajta.
Tavaly több mint egymillió jegy nélkül utazót kaptak el az ellenőrök. A pótdíjakból a múlt évben 500 millió forint bevétele volt a BKV-nak. Havonta pedig mintegy ezer ember ellen indított bírósági eljárást a vállalat, mivel nem fizettek pótdíjat.
Kovács Judit, a BKV vezető jogtanácsosa szerint ugyanakkor a rendelet megoldhatatlan probléma elé állítja a céget. A jogtanácsos szerint ugyanis az ellenőröknek nincs lehetőségük arra, hogy a rendőr megérkezéséig a helyszínen tartsák a lefülelt bliccelőt. "Szolgáltató cég vagyunk, nem zárhatjuk be az utasokat, amíg megérkezik a rendőr. Az ellenőr pedig nem futhat a bliccelők után, mert nem hagyhatja el munkakörét" - mondta.
A jogtanácsos szerint nagyon komoly kár éri a bliccelők miatt a BKV-t minden évben, mivel - mint mondta - van egy réteg, amely sportot űz a tömegközlekedési eszközökön való lógásból. Megoldást csak az jelenthetne, ha a jegyellenőrzést nem a BKV végezné, hanem a főváros. A céggel szemben ugyanis az önkormányzat indíthatna szabálysértési eljárást a bliccelő utasok ellen - vélekedett a jogtanácsos. Kovács szerint azonban a jelenlegi helyzetre csak egy megoldás van: ha az utasok belátják, hogy semmit sem adnak ingyen. Reméljük, hogy normális, tisztességes, jogkövető állampolgárokkal találkozunk, akik vállalják a felelősséget azért is, ha csak egyszerűen otthon felejtik bérletüket - mondta.