Pingpongban aratnak a magyar szervátültetettek

Vágólapra másolva!
A magyar transzplantált sportolók rendszerint kiváló eredményeket érnek el a szervátültetettek számára rendezett nemzetközi versenyeken, a szervátültetések hazai feltételeiről ugyanakkor kevesebb jót lehet elmondani - derült ki az idei világjátékok előtt tartott sajtótájékoztatón. A hazai versenyzők elsősorban atlétikában, asztaliteniszben és úszásban magaslanak ki a mezőnyből. A sport segít nekik abban is, hogy a fizikai és lelki megerőltetést jelentő transzplantáció után újra magukra találjanak.
Vágólapra másolva!

Pénteken kezdődik a szervátültetettek XIV. világjátéka a franciaországi Nancyban, ahova ötvenkét fős magyar válogatott utazik. A magyarok - köztük egy 73 éves férfi - nyolc sportágban állnak rajthoz a különböző korosztályoknak kiírt versenyen, többek között úszásban, asztaliteniszben és atlétikában. A hazai sportolóknak ötvennyolc ország mintegy ezernégyszáz indulójával kell majd felvenniük a versenyt.

Az eseményről szóló sajtótájékoztatón a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnöke, Székely György elmondta: a sportnak nagyon fontos szerepe van a transzplantáltak rehabilitációjában. Az elnök elmondása szerint a szervátültetésen áteső embereknek a műtét után sokszor gondot okoz például az, hogy olyan társaságokba járjanak, amelyeknek úgymond egészséges emberek a tagjai. Számukra nagy lelki segítséget jelenthet ezért az, ha megismerkednek a transzplantáltak sportközösségével.

A magyar válogatott egyik legeredményesebb sportolója Jung Andrásné, aki elsősorban atlétikai sportágakban ért el sikereket. Tizenéves korában kezdte a sportot, 23 éves korában azonban az influenza ráment a veséjére, és attól kezdve 12 éven keresztül vesebetegként kezelték. Elmondása szerint főleg az utolsó másfél év volt igazán kemény időszak, amikor szigorú diétán kellett élnie. A sporttal betegsége miatt fel kellett hagynia, a fizikai megerőltetések ugyanis súlyosbították volna állapotát. Igaz, ettől függetlenül nem szakadt el a sporttól, betegsége alatt ugyanis, csakúgy, mint azóta, edzőként dolgozik.

Jung Andrásné végül 1998 áprilisában kapott új vesét, majd amikor megismerkedett a szervátültetettek sportolói közösségével, ismét sportolni kezdett. Elmondása szerint szinte mindent ugyanúgy csinálhat, mint betegsége előtt, bár az edzések során hosszabb pihenőidőt kell tartania, és orvosával is rendszeresen konzultál. Az 1999-es és a 2001-es világjátékokon összesen nyolc aranyérmet szerző Jung Andrásné az [origo]-nak elmondta azt is, a magyar transzplantált sportolók elsősorban atlétikában, asztaliteniszben és úszásban érnek el kimagasló eredményeket. Rendszerint jó eredményeket érnek el emellett a tollaslabdázók, a röplabdások és a bowlingozók is.

A transzplantált sportolók eredményei miatt tehát nem lehet ok panaszra, a szervátültetések hazai feltételein ugyanakkor még van mit javítani. A sajtótájékoztatón részt vett Járay Jenő, a SOTE Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának igazgatója, aki több problémára is felhívta a figyelmet. A professzor szerint például gondot okoz az, hogy a lehetséges donorok hozzátartozói sok esetben megtiltják azt, hogy felhasználják rokonuk szerveit. Teszik mindezt annak ellenére, hogy a hazai jogszabályok szerint a hozzátartozók csak kiskorúak esetében tilthatják a szervek felhasználását. A törvény alapján ugyanis mindenkinek a szerveit fel lehet használni, kivéve, aki még életében tiltó nyilatkozatot tett.

Járay Jenő elmondása szerint súlyosbítja a helyzetet az is, hogy kevés intenzív osztályon dolgozó orvos van, és közülük is kevés rendelkezik megfelelő képzettséggel a szervátültetés területén. Gondot okoz az is, hogy Magyarországon nem végeznek éjszakai légi szállítást, márpedig sürgős esetekben szükség lenne erre. A donorból kivett szívnek ugyanis négy órán belül már dobognia kell a betegben, és tüdőátültetés esetében is csak öt-hat óra áll rendelkezésre.

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkára, Mesterházy Attila arra hívta fel a figyelmet, hogy az államnak soha nem lesz elég pénze arra, hogy minden problémát megoldjon, ami akár a szervátültetettek, akár a fogyatékosok sportjával kapcsolatos. Az államtitkár szerint ezért fontos, hogy a magáncégek is támogassák ezeket a sportolókat. Ehhez persze szükség van arra is, hogy a szervátültetettek és fogyatékosok számára rendezett sportesemények nagyobb nyilvánosságot kapjanak. Mesterházy szerint ugyanakkor ez nem fog megtörténni addig, amíg a sportszerkesztőségek nem foglalkoznak az ilyen típusú versenyekkel és a speciális helyzetben lévő sportolókkal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!