A Hatvan belvárosában lévő Tabán utcai társasház lakói július első napjaiban figyeltek fel arra, hogy a házban elszaporodtak a csótányok. A probléma azt követően jelentkezett, hogy a földszinten lévő lakásból június végén elköltözött egy család. Öt-hat nappal később a többi lakó arra figyelt fel, hogy az üresen maradt lakás ajtórepedéseiből rovarok másznak elő.
Az egyik lakó, Ördögh Zsuzsa az [origo]-nak elmondta: ő egyik késő este vette észre, hogy a lépcsőházban rengeteg bogár - akkor még nem is tudta, hogy csótányokról van szó - szabályos sorokba rendeződve halad fel a földszintről az emelet felé. Az asszony másnap a polgármesteri hivatalhoz fordult, ahol megadták neki egy rovarirtó szakember elérhetőségét. Miután a rovarirtó megvizsgálta a helyszínt, kiderült, német csótányok szaporodtak el a házban.
A szakember július 13-án mind a 19 lakásban irtást végzett, a rovarok azonban azt követően sem tűntek el, igaz, kevesebben vannak, mint előtte. Ördögh Zsuzsa elmondása szerint több ezer csótány pusztult el az irtás során. A szakembernek a legtöbb dolga abban a földszinti lakásban volt, ahonnan a rovarok elindultak. A lakó elmondása szerint a csótánytetemek még mindig ott vannak az üresen hagyott lakásban, az ott elhelyezett mérgek miatt ugyanis még nem lehet takarítani.
Azt, hogy mi okozhatta a rengeteg csótány hirtelen megjelenését, a lakók csak találgatják. A földszinten lakó család távozása és a rovarok felbukkanása között ugyanakkor összefüggés van. Amíg ugyanis a család ott lakott, addig a csótányoknak is volt mit enniük, amikor azonban kiürült a lakás, elfogyott az étel, és a rovaroknak más táplálékforrás után kellett nézniük. Ekkor jelentek meg a lépcsőházban és néhány másik lakásban is.
Mivel az egyszeri irtás nem tüntette el teljesen a rovarokat, augusztus elején újra munkához lát a rovarirtó szakember. A házban élők eddig lakásonként ötezer forintot fizettek ki az irtásért. Ördögh Zsuzsanna elmondta: a polgármesteri hivatalhoz fordultak, hogy térítsék meg számukra az ezzel kapcsolatos költségeket.
A település aljegyzője nem tud a lakók kéréséről, és nem érti, miért kellene az önkormányzatnak kifizetnie az irtás költségeit. Dr. Kovács Erzsébet hozzátette: a házban két lakás önkormányzati tulajdon, ezek után természetesen kifizették és a jövőben is kifizetik a rovartalanítás díját.
A lakók szerint azért kellene az önkormányzatnak állnia a költségeket, mert az a lakás, ahonnan a csótányok elindultak, a város tulajdonában van. Az aljegyző elmondása szerint ugyanakkor a szóban forgó lakás csak azóta az önkormányzaté, amióta a család június végén kiköltözött onnan, a csótányok pedig nyilván már azt megelőzően is ott voltak.
A csótányok problémájával a képviselő-testület is foglalkozott legutóbbi ülésén. Az aljegyző elmondása szerint ezen a képviselők nem zárkóztak el az elől, hogy ha súlyosbodik a helyzet, akkor városi szintű intézkedéseket hozzanak a rovarok ellen.
Az [origo] érdeklődésére egy fővárosi rovarirtó cégnél elmondták: elképzelhető, hogy több ezer csótány is megjelenjen egy-egy házban. A német csótány ugyanis rendkívül szapora rovarfaj, amelyet ráadásul nem túl könnyű kiirtani. Ahhoz, hogy egy épületet teljesen mentesíteni tudjanak, akár 8-10 hónapra is szükség lehet. A vegyszeres irtásokat ugyanis 2-2,5 havonta meg kell ismételni négyszer egymás után.
A cég munkatársa elmondta, nehezíti a német csótányok elleni fellépést, hogy azok csak éjjel, sötétben mozognak, így sok esetben észre sem veszi a lakó, hogy együtt él a rovarokkal. Ha pedig már világosban is megjelennek, akkor az azt jelenti, hogy baj van, és a csótányok túlságosan is elszaporodtak.
Pethő András