A következő tanévben több mint húszezerrel kevesebb gyerek jár majd általános iskolába, mint egy évvel ezelőtt. Az önkormányzatok kényszerhelyzetben vannak: egyre kevesebb a gyerek, így csökken az utánuk járó állami támogatás is. A Pedagógusok Szakszervezetéhez érkezett jelzések szerint az országban háromszáz településen hoztak megszorító intézkedéseket, 25-30 helyen átszerveznek, összevonnak vagy megszüntetnek iskolákat.
A megszorult települések különböző technikákkal próbálják túltenni magukat a súlyos finanszírozási problémákon. Volt, ahol elrendelték: minden iskolából 2-2 embert kell elbocsátani. Hatvan például megyei fenntartásba adta át oktatási intézményeit, Szarvason a református egyháznak akarták átadni a gimnáziumot. Több helyen azt a megoldást választották, hogy oktatási intézményeket közös igazgatás alá helyeznek, így például csak egy igazgatót kell fizetni.
Salgótarján peremkerületeiben két általános iskolát is érint az iskolabezárási hullám. A zagyvarónai Bátki János Általános Iskola jövőre zár be, idén azonban már nem érkezhetnek újabb első osztályos gyerekek az intézménybe.
A közigazgatásilag szintén Salgótarjánhoz tartozó Somoskőújfalui Általános Iskola sem fogad szeptembertől újabb első évfolyamos osztályt, 2004-től pedig önkormányzati utasításra be kell zárniuk.
A salgótarjáni önkormányzat oktatási irodájának vezetője, Szűcsné Zagyi Anna állítja, az említett iskolákat létszámhiány miatt kell bezárni. Jelenleg ötszáz üres férőhelyük van, a születési adatokból pedig arra lehet következtetni, hogy ez a szám néhány éven belül megkétszereződhet a városban. Szűcsné szerint a bezárások oka tehát nem az volt, hogy az épületeket másra szeretnék használni. A két elemi iskola sorsa egyelőre bizonytalan, ám elképzelhető, hogy helyükön szociális otthonokat működtetnének.