A Népszabadság értesülése szerint a konzuli testület számos tagja arra készül, hogy novemberben, a tiszteletbeli konzulok és főkonzulok athéni világtalálkozóján a magyar és a Magyarországot képviselő külföldi társaikkal közös nyilatkozatban tiltakozzanak a Külügyminisztériumnak a brókerbotrány kirobbanása után meghozott korlátozó intézkedései ellen. Több ország jelezte ugyanis, hogy a magyarországi korlátozó rendelkezések életbelépésével egy időben hasonló intézkedéseket vezetnek be velük szemben. Emiatt a jövőben jelentősen emelkedhet a Magyarországot, a külföldön bajba került magyar polgárokat sok helyen teljesen ingyenesen képviselő külföldi polgárok diplomáciai tevékenységével összefüggő költségek.
Az elmúlt időben többször volt konzultáció a tiszteletbeli konzulok szervezete és a Külügyminisztérium vezetése között - mondta a Népszabadságnak Tóth Tamás külügyi szóvivő. Álláspontja szerint a Külügyminisztérium nem vont meg semmi olyan kiváltságot és mentességet a tiszteletbeli konzuloktól, konzulátusoktól, amelyet nemzetközi jog alátámasztana. A bécsi konvenció alapján ugyanis a diplomáciai képviseletek jogosultak számos kiváltságra és mentességre, míg a konzuli képviseletek nem, vagy csak részben. A tiszteletbeli konzulok a szolgáltatásokért általában nem kapnak pénzt, számos üzletember mégis vállalja, mert ennek révén kapcsolatokat építhet a gazdasági és politikai elittel.
A külügyi szóvivő szerint Magyarországon kialakult a jogosultságoknak egy olyan gyakorlata, amely valójában nem illette meg a tiszteletbeli konzulátusokat, ezért szűntették meg ezt a helyzetet. Azok a jogosultságok viszont, amelyek megilletik őket, tehát a hivatali tevékenységhez kapcsolódó illetékmentességek és áfa-visszatérítések, nem sérülnek a továbbiakban sem. Megkülönböztető rendszám használata, az ezzel kapcsolatos mentesség, gépkocsira a vám- és áfa-visszatérítés viszont nem jár.
A tiszteletbeli konzulátusok mellett egyes nemzetközi lovagrendek ügye is igényelhet felülvizsgálatot. A Máltai Lovagrendnek diplomáciai státusa van, gyakorlatilag nagykövetségként funkcionál. A további három lovagrend viszont nem diplomáciai képviseletként, hanem a magyar állammal kötött szerződés alapján végzi itt tevékenységét, kiváltságaik szűkre szabottak.