Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs igazgatóságának vezetője elmondta: a K&H Equitiesnél az elmúlt években történtek miatt Kulcsár Attila ellen indult büntetőügyben hallgatták ki E. A. H. szíriai állampolgárt.
Szintén pénzmosás elkövetésének megalapozott gyanúja miatt szerdán körözést rendelt el, majd a Fővárosi Főügyészség ügyészi elfogatóparancsot adott ki a külföldön tartózkodó M. A., ugyancsak szíriai állampolgárral szemben.
Az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának (SZBEI) pénzmosás elleni osztályának vezetője keddi sajtótájékoztatóján beszámolt arról: a jelenlegi ismeretek szerint körülbelül 10 milliárd forintot sikkasztott el Kulcsár Attila társaival. Ebből 6 milliárd forint két szír állampolgárhoz került, akik az Inter-Európa Bankból készpénzben vették fel az összeget két év alatt. Általában 10-100 millió forint volt az egyszeri tranzakciók összege - mondta kedden Molnár Csaba.
A PSZÁF tagadja a vádakat
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke nem kapott hivatalos értesítést arról, hogy az ORFK gyanúsítottként hallgatná ki, Szász Károly erről csütörtökön a sajtóból értesült - nyilatkozta Molnár Eleonóra, a felügyelet gazdasági főosztályának vezetője csütörtökön.
A főosztályvezető a Népszabadságban megjelent értesülésre reagált, ami szerint az ORFK hűtlen kezeléssel és magánokirat-hamisítással gyanúsítaná meg Szász Károlyt a felügyeletnél korábban kötött és Keller László közpénzügyi államtitkár feljelentésében kifogásolt megbízási szerződések miatt.
Molnár Eleonóra visszautasította, hogy a felügyeletnél jogtalan szerződéseket kötöttek volna vagy ilyen kifizetésekre került volna sor. "Megbízási szerződéseket a felügyelet 2001-ben kötött alkalmazottaival a korábbi különböző pénzintézeti felügyeletek összevonásával kapcsolatos plusz feladatok ellátására, és minden esetben jogszerű szerződéskötés és a teljesítésnek megfelelő kifizetés történt" - tette hozzá.
Molnár Eleonóra elmondta: a megbízási szerződések konkrét, a munkaköri leíráson túlmutató pluszfeladatok elvégzésére vonatkoztak. "Az egyes szerződésekre kifizetett összegek 10-200 ezer forint között változtak, az elvégzett munkához képest ezek semmiképpen nem nevezhetők túlzott összegeknek, sőt jóval kevesebbe kerültek, mintha külsőst bízott volna meg a PSZÁF ilyen feladatokkal" - tette hozzá.
A főosztályvezető beszámolt arról is, hogy ezeket a szerződéseket a belső ellenőrzés is vizsgálta és az előírásoknak megfelelőnek találta.
Molnár Eleonóra közölte, hogy a Fővárosi Főügyészség június 4-én rendelt el nyomozást Keller László feljelentése alapján a PSZÁF működésével összefüggő egyes kérdésekben. "Az ORFK ennek keretében többek között a megbízási szerződések dokumentumait is elkérte a felügyelettől és a felügyelet valamennyi kért dokumentumot elküldött" - mondta. Hozzátette, hogy a sajtóértesülésben szereplő 12 kifogásolt szerződésről nincsenek információik, és érthetetlennek tartják a közokirat-hamisítás gyanúját is az üggyel kapcsolatban.