A statisztikák szerint Magyarországon 550 kisebb-nagyobb temetkezési cég próbál megélni a piacon, ami nem is jövedelmez rosszul, ha figyelembe vesszük, hogy egy temetés ma átlagosan huszonöt-harmincszor kerül többe, mint a 90-es évek elején. Ez vonzhatja a pályára azokat is, akik nem túl érzékenyek, akik szemeteszsákként dobálják a halottakat a hozzátartozók szeme láttára, és kitörik az elhunytak aranyfogát - írja a Magyar Hírlap.
Siklósi Máté, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség helyettes szóvivője szerint évről évre több panasz érkezik hozzájuk, főleg az irreálisan magas árak miatt. Egyes szolgáltatók gyakran kétszer is bevasalják az áfát a vevőktől, mások irreálisan magas vagy olyan költséget számolnak fel, amely mögött nincs szolgáltatás.
Repedező, hibás helyesírással vésett sírkövek
"Legutóbb egy Pest megyei vállalkozás az általános kiadások mellé felszámított 20 ezer forintot a ravatalozóberendezések használatáért, 3200 forint úgynevezett ügyintézési díjat és 7100 forintot a temetés alatti ügyelet fenntartásáért." Kifogások érik a hamar repedező, helyesírási hibákkal vésett sírköveket, de volt már olyan is, hogy az elhunyt férj neve helyett a még élő feleségét írták föl - írja lap.
A Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) elsősorban azt panaszolják - ugyancsak egyre gyakrabban -, hogy egy-egy temetőt üzemeltető vállalkozás visszaél erőfölényes helyzetével. Az ócsai temető működtetője például megépíttetett egy ravatalozót, amelynek használatáért 40 ezer forintot kért szertartásonként a temetkezési vállalkozásoktól, ami persze jól megdrágította a konkurensek ajánlatait.
Akár egymillióba is kerülhet egy szertartás
Kardos László, a GVH vizsgáló főtanácsosa elmondta a Magyar Hírlapnak, hogy gyakran a fogyasztók megtévesztésével is próbálkoznak a vállalkozások. Ilyen eset volt, amikor Győrben egy közlekedési balesetben elhunytat elszállító vállalkozó azt állította hozzátartozóknak, hogy szerződése van a rendőrséggel, és csakis ő temetheti el az áldozatot. Ebből csak az volt igaz, hogy az elhunytat csak ő szállíthatta el.
Sok esetben a vállalkozások egymás ellen tesznek bejelentést, ami jelzi a kíméletlen versenyt, a piacon egyre nagyobb pénzekről van szó. A Magyar Hírlap szerint már egy szerényebb temetés is 150-200 ezer forintba kerül, de egyes szertartások akár egymillió forintbe is kerülhetnek.
Nincsenek szankciók a kegyeletsértő cégek ellen
Sok a cég a piacon, minden hatodik településre jut egy. Szarka Ferenc, az AEVO Nemzetközi Temetkezési Kft. ügyvezető igazgatója szerint azért szaporodott meg a vállalkozások száma, mert sokan gondolják, hogy jó üzlet a temetkezés. Az árak a szereplők nagy száma ellenére nem esnek, amit azzal magyaráz az igazgató, hogy az ilyen szolgáltatások törvényben tiltott reklámozása miatt a gyászoló hozzátartozók csak a telefonkönyvből, név vagy utca alapján vagy az interneten megtalálható honlapok segítségével választják ki azokat a vállalkozásokat, amelyektől árajánlatot kérnek. A piac így nem képes, a szakma pedig nem tudja szűrni a vállalkozásokat.
A tisztességtelenül vagy rossz minőségben szolgáltatók kiszorítására nincs lehetősége a temetkezési vállalkozások két szervezetének. A Magántemetkezési Szolgáltatók Országos Szövetsége és az Országos Temetkezési Egyesület és Ipartestület sem rendelkezik törvényes felhatalmazással a szankcionálásra - írja a Magyar Hírlap.