Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint igazságtalan a bértárgyalásokon arra hivatkozni, hogy jelentősen megugrottak a reálkeresetek, mivel ezt a minimálbér és a közalkalmazotti bérek emelése mellett a vállalati vezetők európai szintű bérei okozták. Eközben az alkalmazottak fizetése az európai átlag alig tizede, ötöde maradt, a versenyszférában, illetve a közüzemeknél nem nőttek 10 százaléknál magasabb arányban a bérek. (A KSH legfrissebb adatai szerint az év első felében a vállalkozásoknál dolgozók reálbére megközelítőleg 8 százalékkal nőtt) - írja a Népszabadság
Borsik János szerint a reálkeresetek az elmúlt két esztendőben történő 25 százalékos növekedését elsősorban a megugró menedzserfizetések okozták. A részvénytársaságok, vállalatok vezetőinek fizetését ugyanakkor általában titok övezi, bérük emelkedését csak megbecsülni lehet, mivel a cégvezetők keresetét külön menedzserszerződések rögzítik.
A vezetők és a beosztottak jövedelme közötti különbség egy bizonyos ponton túl társadalmilag elviselhetetlen - mondta a szakszervezeti vezető. Borsik szerint ez azért alakulhatott így, mert a beosztottak béremeléséről a kollektív szerződésben állapodnak meg, a vezetőkre azonban nem vonatkozik a bérmegállapodás, menedzseri szerződést kötve a tulajdonossal egyeznek meg a fizetésről. Különösen nagyvonalú menedzserszerződéseket kötnek a jelentősebb közlekedési vállalatoknál, közszolgáltató cégeknél - a vasúttársaságnál, a Magyar Postánál -, ahol az állam közvetve vagy közvetlenül gyakorolja a tulajdonosi jogokat. A vezetők az utóbbi években havonta több millió forintot vesznek fel - igaz, erre az ÁPV Rt. rendelkezése lehetőséget ad - írja a Népszabadság.