Kevés a nő az európai parlamentekben

Vágólapra másolva!
Valós társadalmi súlyuknál még mindig jóval kisebb arányban vannak jelen az európai politikában a nők. A 15 tagország közül hétben a parlamenti képviselők kevesebb mint 20 százaléka nő. A parlamenti képviselők között a legnagyobb arányban Svédországban vannak nők, a sereghajtó ebből a szempontból Görögország. Magyarország 10 százalék alatti értékével az utolsók között van.
Vágólapra másolva!

A nők még mindig tényleges társadalmi súlyuknál lényegesen kisebb arányban vannak jelen az Európai Unió tagállamainak politikai életében. Anna Diamantopulu, az Európai Bizottság szociális kérdésekért felelős tagja "megdöbbenve konstatálta" a közelmúltban, hogy az elmúlt évek ismétlődő felhívásai ellenére alig változott a helyzet a nők politikai képviseletét illetően.

A legfrissebb adatok szerint a 15 tagország közül hétben a nők kevesebb mint egyötödét teszik ki a nemzeti parlamenti képviselőknek. Egyedül Svédországban lépi át a 40 százalékos küszöböt a nők aránya a parlamentben, ahol a képviselők 45 százaléka tartozik a gyengébbik nemhez. További hat országban éri el vagy haladja meg a 30 százalékot a női parlamenti képviselők aránya: Belgiumban, Dániában, Németországban, Finnországban, Hollandiában és Ausztriában.

A sereghajtók a mediterrán országok: Franciaországban a parlamenti képviselői helyeknek csak 12,3 százalékát, Olaszországban 9,6 százalékát, Görögországban pedig kereken 9 százalékát foglalják el a gyengébb nem tagjai. Magyarország szintén a sereghajtók között van, az [origo] számításai szerint a nők aránya a parlamentben alig fél százalékkal több, mint a görögöknél, igaz, az előző ciklushoz képest még így is másfél százalékos növekedés tapasztalható.

A legutóbbi, 1999-es statisztikához viszonyítva alig változott a helyzet - állapította meg lehangoltan a görög nemzetiségű EU-biztos. Az Európai Unió néhány tagországában ugyanakkor jelentősen nőtt a kormányzati pozícióban lévő nők aránya, Belgiumban például az 1999. évi 14 százalékról 33 százalékra emelkedett a kormány nőtagjainak hányada, Németországban 36-ról 43,6 százalékra, Spanyolországban pedig 14-ről 26,6 százalékra emelkedett a női miniszterek aránya.

A női kormánytagok arányát tekintve ugyancsak sereghajtó Görögországban viszont romlott a helyzet négy év alatt, itt 9,5 százalékról 8,2 százalékra süllyedt a miniszteri tisztséget betöltő nők aránya.

Magyarországon, Csehák Judit egészségügyi miniszter távozásával már csak két női kormánytag van. Lévai Katalin esélyegyenlőségi és Lamperth Mónika belügyminiszterrel így jelenleg 12,5 százalékos a nők aránya a kormányban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!