Az abortuszok száma évről évre csökken ugyan, ám a KSH nemrégiben ismertetett felmérése szerint 2002-ben még így is háromszor annyi volt a művi terhességmegszakítás Magyarországon, mint az uniós átlag. Czeizel Endre genetikus szerint ezek alapján elgondolkodtató, hogy jól működik-e a magyar egészségügy. A genetikus szerint a számokból kiderül, hogy egyetlen intézmény sem készíti fel a fiatalokat a családi életre, ugyanakkor szerinte megfelelő egészségpolitikával csökkenthetnék az abortuszok számát - írja a Népszabadság.
A magzatvédő vitamin szedésével a terhesség alatt kiszűrt súlyos károsodások fele megelőzhető lenne, és a nyugati országokban a 80-as évek elejétől bevezették tantárgyként a családi életre nevelést, minek keretében megértetik a nőkkel, hogy az abortusz az egészségre rendkívül veszélyes beavatkozás, ezért rendkívül fontos a megelőzés. Ennek jegyében a 18 éven aluli lányok ingyen kapnak fogamzásgátlót Hollandiában. Itt emellett állandó kampány folyik a nem kívánt terhesség és a szexuális úton terjedő megbetegedések megelőzéséről. A 16 milliós országban 10 ezer alatt van a megszakított terhességek száma.
Magyarországon a felmérések szerint minden második várandós nő a "véletlennek" köszönheti a gyermekáldást, az abortusz és a fogamzásgátló szerek ára ugyanakkor folyamatosan emelkedik - írja a lap. Sokan nem tudják megfizetni a havonta 3000-4000 forintba kerülő fogamzásgátló szereket, ezért abbahagyják a szedését. A társadalombiztosítás semmilyen fogamzásgátlási lehetőséget sem támogat.
A kormányprogramban szerepel ugyan, még nincs döntés arról, hogy jövőre állami támogatást nyújtatnának a rászorultaknak a tabletták megvásárlásához. Kökény Mihály, az egészségügyi tárca új vezetője szerint egyebek mellett ebben a kérdésben is csak később dönt a kormány, ám kicsi az esélye, hogy már jövőre bevezetnék ezt a lehetőséget.
Az OEP adatai szerint ugyanakkor olcsóbb az államnak az abortusz, mint a fogamzásgátlók támogatása. Az egészségbiztosító a beavatkozásért 20 433 forintot fizet a kórházaknak, de az összeg felét áthárítják a páciensekre. Szociális okok miatt 70 százalékos kedvezmény adható. Az évi 56 ezer beavatkozás olcsóbb az egészségbiztosítónak, mint ha a fogamzásgátlók évi 4,7 milliárdos költségét vállalná át.
Tíz éve egyre drágulnak a fogamzásgátlók, bár a forgalmat nem csökkenti az áremelkedés. Az elmúlt tíz év tizenhárom és félszeres áremelkedése ellenére változatlanul havonta 6-7 millió adag fogy - írja a Népszabadság.