A Magyar Televízió (MTV) elnöki kuratóriuma múlt héten válságtervet dolgozott ki, mert az MTV-nek csak októberig elég a pénze. Az azonban még nem biztos, hogy a parlament újabb támogatással siet az eladósodott köztévé segítségére.
Idén a köztelevízió először nyár elején kért pénzt az Országgyűléstől, mert év elején kapott 20 milliárd forintja elfogyott. A parlament ezek után 6 milliárd forintot szavazott meg az intézménynek. Akkor Bakó Lajos, az elnökségi kuratórium MDF-es tagjai, a testület korábbi elnöke az [origo]-nak úgy nyilatkozott, még 3 milliárdra lenne szüksége az MTV-nek év végéig a zavartalan működéshez.
Augusztusban azonban az MTV ismét jelezte, hogy megszorításokra kényszerül, mivel három hét alatt elköltötte adósságai rendezésére a júliusban megkapott 6 milliárd forintot. A tévé egyik illetékese akkor az [origo]-nak azt mondta, további 3 milliárdból fedezni tudná működését az MTV, 6 milliárdból pedig tudná tartani egyre javuló pozícióját a hazai tévék versenyében. Ez a szám azonban augusztus óta ismét változott. Az MTV elnökségi kuratóriuma ugyanis augusztus legvégén úgy nyilatkozott: további 7-8 milliárdra van szüksége az MTV-nek decemberig.
Az MTV folyamatosan változó követelései miatt az [origo] múlt pénteken több kérdést tett fel faxon Ragáts Imrének, a Magyar Televízió elnökének. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyi pénz szükséges év végéig az MTV zavartalan működéséhez. Megkérdeztük azt is, mennyit fordított idén műsorkészítésre, adósságrendezésre és személyi kiadásokra az MTV, illetve mennyit keresnek az intézmény vezetői. Rákérdeztünk továbbá arra is, hogy várhatóan mennyi pénzből működhet jövőre az MTV.
A köztelevízió kommunikációs osztálya hétfőn több kérdésünkre válaszolt. Ezek szerint az MTV-nek legalább 7 milliárd forintra van szüksége év végéig, azonban ebből a pénzből csak akkor futja új műsorokra, ha a tévé törleszteni tudja fennálló adósságait. Az MTV július 31-ig 5,2 milliárd forintot költött műsorkészítésre. Ez alig ötöde az MTV rendelkezésére álló forrásoknak. A 20 milliárdos költségvetési támogatás mellé ugyanis a köztévé már júliusban megkapta a parlamenttől az újabb 6 milliárdos tőkeemelést.
Személyi kiadásokra - szintén július 31-ig - 4 milliárdot költöttek. Azt azonban a kommunikációs osztályon már nem tudták megmondani, hogy ez az összeg csak az MTV alkalmazottainak bérét fedezi, vagy ide tartozik a külsősök munkadíja is. Nem derült ki az sem, hogy mennyit keresnek az MTV vezetői. A kommunikációs osztály tájékoztatása szerint ugyanis ezt külön nem tartja nyilván az intézmény, ezért azt kérték tőlünk: ezt a kérdésünket "felejtsük el".
A többi kérdésünkre sem kaptunk konkrét választ. Nem tudjuk pontosan, hogy mennyit költött idén adósságrendezésre az MTV. A köztelevízió tájékoztatása szerint minden kereskedelmi és költségvetési bevételt erre a célra fordítanak. Azt azonban nem árulták el, hogy ez pontosan mekkora összeg. A kommunikációs osztályon ezen kívül azt mondták, hogy az MTV a jövő évben "a jelenlegi struktúrával" ugyanannyi pénzbe kerül majd az államnak, mint 2003-ban.
Kérdéseinkhez annyit fűztek még hozzá az MTV kommunikációs osztályán, hogy a tévé rossz anyagi helyzetéért az elmúlt 13 év médiapolitikája a felelős. A televíziót ugyanis - mint mondták - a gazdasági törvény értelmében át kellett volna alakítani, amikor saját tőkéje 20 milliárd forint alá csökkent - 2003. június 30-án ez az összeg 4 milliárd 61 millió forint volt -, azonban a médiatörvény ezt az átalakítást akadályozza.
Ezután ismét megkerestük az MTV-t faxon, hogy választ kapjunk kérdéseinkre. A korábbiakon kívül megkérdeztük azt is, hogy a médiatörvény mennyiben akadályozza az MTV átalakítását és hogy mit tett a televízió vezetése ezen akadályok elhárítására. A televízió sajtóosztályán azonban türelmet kértek tőlünk arra hivatkozva, hogy Csorba Mária, az MTV sajtóreferense egyéb elfoglaltságai miatt nem tud foglalkozni az üggyel a héten.
Sáling Gergő