A szakszervezet harminc körülire teszi a bezárt közoktatási intézmények számát, amely főleg a kistelepüléseket érinti. Csak Baranya megyében öt iskola szűnt meg - Babarcon, Kátolyon, Vásárosbércen, Kővágótöttösön és Szaván. A főváros X. kerületében pedig idősek otthonává alakítottak át egy iskolát - írja a Népszabadság.
A lap szerint a legtöbb helyen összevonások történtek vagy kevesebb osztályt indítottak. Az átszervezésekkel párhuzamosan megszűnt több mint háromezer pedagógus-álláshely. Kőbányán egy iskola bezárásával 42-vel csökkent az álláshelyek száma. Újpesten, ahol nem zártak be intézményt, de kevesebb osztályt indítottak, 74 pedagógus-, és 82 nem pedagógus-álláshely szűnt meg.
Az iskolabezárások főleg a gyermeklétszám csökkenése miatt váltak szükségessé. Idén húszezerrel kevesebb diák tanul az általános iskolákban, 2006-ra további százezerrel csökken a létszámuk. A kevesebb gyermek után kevesebb az állami támogatás. Az intézmények öszszevonására ösztönözheti a fenntartókat az is, hogy ugyan tavaly szeptemberben átlagosan ötven százalékkal emelkedtek a pedagógusbérek, a tanulók után járó állami támogatás csak 30 százalékkal lett több. Utóbbiból kell kigazdálkodni a béreket, a rezsit, a szükséges eszközök beszerzését.
A szakszervezet szerint - ha nem módosítják a költségvetési tervezetet - jövőre további iskolák zárhatják be véglegesen kapuikat. A jelenlegi javaslat szerint az iskolák felső tagozatán a gyermekenkénti állami támogatás évi 198 ezer forintról 193 ezer forintra csökkenne, alsó tagozaton és a középiskolában pedig alig változik - derül ki a Népszabadság cikkéből.