Az izraeli erők eddig három olyan alagutat találtak és romboltak le, amelyek az Egyiptom és a Gázai övezet határa alatt húzódtak, palesztinok házaiban végződtek, és illegális fegyvercsempészet céljait szolgálták - közölte egy izraeli katonai forrás.
A fegyvercsempész alagutak lerombolását célzó hadművelet során az izraeli egységek "erős ellenállásba" ütköztek. A kialakult csetepatékban megsérült egy izraeli katona, ugyanakkor legalább nyolc palesztin - köztük két gyermek és egy serdülő - vesztette életét, és körülbelül 60 sebesült meg, közülük 17 súlyosan.
Egy katonai forrás szerint a művelet "addig tart, amíg szükséges".
Házrombolások és kijárási tilalom
Az izraeli hadsereg a hadművelet kezdete - péntek reggel - óta 44 palesztin házat rombolt le Rafahban és a város határában fekvő menekülttáborban, valamint 13 palesztin családot utasított lakhelye elhagyására. A városban két napja nincs áram, a 10 ezer főnek otthont adó menekülttáborban kijárási tilalmat vezettek be. Az Egyiptommal határos térséget, ahol körülbelül 150 ezer ember lakik, az izraeli egységek elszigetelték a Gázai övezet többi részétől - közölték palesztin források.
Három palesztin áldozat temetésén legalább 200 álarcos - a múlt szombati haifai merényletet elkövető Iszlám Dzsihád szélsőséges palesztin szervezet fegyveresei - szólította fel bosszúra és harcra a palesztinokat. Röplapjaikon általános készültségre hívták fel "a népet és az iszlám csoportokat", hogy felkészülten szálljanak szembe a Rafahba benyomuló izraeliekkel.
Tárgyalások a hadműveletek ellenére
A hadműveletek ellenére palesztin közéleti személyiségek és az izraeli baloldali ellenzék képviselői nem hivatalos találkozóra ültek össze szombaton Jordánia déli részén, hogy megvizsgálják a békefolyamat újraindításának lehetőségeit, "megerősítsék a béketábort, és véget vessenek a két fél közötti erőszaknak" - közölte a Palesztin Hatóság egyik ammáni képviselője.
A palesztin delegációt Jászir Abed Rabbo volt tájékoztatási miniszter, Hisám Abder-Rázek, a foglyok ügyében illetékes volt miniszter és Nabíl Kasszisz volt tervezési miniszter alkotja. Az izraeli munkapárti küldöttség legismertebb tagja Joszi Beilin volt igazságügyi miniszter.
Izrael szerint törvényes célpont Szíria
Az Izrael és Szíria közötti nyilatkozatháború újabb állomásaként Damaszkusz kijelentette, hogy Szíriának joga van az önvédelemre, ha izraeli repülőgépek újabb csapást mérnek területére. Erre izraeli illetékesek azzal reagáltak, hogy Izrael "törvényes célpontnak" tekinti a "terroristáknak menedéket adó" államokat.
Az izraeli hadsereg múlt vasárnap mért légicsapást egy állítólagos terrorista kiképzőtáborra Szíria területén. A támaszpontot - izraeli közlés szerint - a múlt szombati haifai öngyilkos merényletet magára vállaló Iszlám Dzsihád szélsőséges palesztin csoport használja. A haifai merényletben húszan vesztették életüket. Ariel Saron izraeli miniszterelnök szóvivője már akkor közölte, nem zárhatók ki újabb csapások szíriai célpontok ellen, ha Damaszkusz továbbra is védelmet nyújt az Izrael elleni támadásokat előkészítő szervezeteknek.