Csak a fővárosban kétezer rendkívüli haláleset történik, amelynek pontos okát hatósági, illetve igazságügyi boncolással kell tisztázni. Az EU elfogadott normái szerint ilyenkor el kellene végezni a halott HIV- és hepatitis C-szűrését, toxikológiai és szövettani vizsgálatát, sőt egyes esetekben még számos kiegészítő vizsgálatot is, ami költségesebb a hagyományos kórboncolásnál - írja a Magyar Hírlap.
Hatósági boncolásra a hatályos jogszabályok szerint minden olyan esetben szükség van, amikor valaki baleset vagy bűncselekmény következtében, vagy hirtelen hal meg, illetve amikor az elhunyt személyazonossága nem állapítható meg - mondta el Szladovics Antal rendőr hadnagy, az BRFK rendkívüli haláleseti osztály vezetője.
Tíz évvel ezelőtt évente még négy, négy és fél ezer halottnál rendelt el a BRFK hatósági boncolást.
Amióta azonban 1999-ben a hatósági boncolások finanszírozása az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól a Belügyminisztériumhoz került, a Semmelweis Egyetem Igazságügyi Orvostani Intézete folyamatosan küzd a működéséhez szükséges forrásokért. A minisztérium ugyanis csak boncolás - 25 ezer forintos - költségeinek kétharmadát tudja fedezni, és a kiegészítő vizsgálatokra sem ad pénzt. A hiányzó részt a Semmelweis Egyetem pótolja, a 24 órás ügyelet évi hétmillió forintos költségével együtt. Ám mindez még mindig nem lenne elég, mert vannak olyan vizsgálatok, amelyeknek egyszerűen nem biztosítottak az anyagi feltételei, és amelyekre az intézet munkatársai nem áldoznának saját kutatási keretükből.
A lap szerint a BM-ben felvetődött, hogy a hatósági boncolások egy részét a rendőrorvosok is el tudnák végezni a fizetésükért. Ezzel azonban nemcsak Szladovics Antal rendőr őrnagy nem ért egyet, tiltakozik ellene Sótonyi Péter, az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet igazgatója is. A professzor szerint a hatósági orvos szakértők speciális ismeretekkel, képességekkel rendelkeznek, és apró jelekből - akár egy tűszúrásból vagy alig látható elváltozásból - is messzemenő következtetéseket kell tudniuk levonni. Ezek az apróságok a szakmában járatlanoknak sokszor fel sem tűnnek - írja a Magyar Hírlap.