Czinege Imre (MSZP) az előterjesztők nevében arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyerekeknél rendkívül sok a csontritkulásos eset, a tanulók az iskolai büfékben egészségtelen élelmiszereket fogyasztanak, túlsúlyosak, és a későbbekben egészségügyi okok miatt alkalmatlanok a katonai szolgálatra. Elmondta, a javaslat benyújtóit az a szándék vezérelte, hogy változzon meg az iskolai étkezési kultúra. Hangsúlyozta: javaslatuk arra irányul, hogy az iskolatej-akció terjedjen ki az egész országra, és alanyi jogon illesse meg a gyerekeket.
Szanyi Tibor, a földművelésügyi minisztérium politikai államtitkára azt hangsúlyozta: az iskolatej-akciót az előző kormány idején, 2001 őszén Vonza András akkori miniszter szüntette meg a számvevőszék javaslatára, mert agrártámogatási pénzeket fordítottak törvénytelenül társadalmi igény kielégítésére.
Az államtitkár kijelentette: a kormány nem várja meg, amíg az országgyűlési határozat hatályba lép, az agrártárca jövő évi büdzséjében már szerepel 800 millió forint e célra, és szerdán lesz tárcaközi egyeztetés azokkal a minisztériumokkal, amelyek az iskolatej-programot szintén beépítik költségvetésükbe. Hozzátette: számítanak a tehetősebb önkormányzatokra és a feldolgozók közreműködésére is.
Szanyi Tibor úgy véli, hogy az általános iskola alsó tagozatában az akció 2,5 milliárd forintba fog kerülni, a további kiterjesztés az óvodákban, az általános iskola felső tagozatában és a gimnáziumokban pedig 10,5 milliárd forintot igényel.
Szabó József Andor (Fidesz) megjegyezte, hogy a jövő évi költségvetés tervezetében nincs meg a program fedezete. Számításai szerint 7 milliárd forintba kerülne az iskolatej-program újraindítása, kiterjesztése, a költségvetésben viszont csak 800 millió forintot terveztek erre a célra.