Iskolapadba ültek a gyulai nyugdíjasok

Vágólapra másolva!
A gyulai Tessedik Sámuel Főiskolán másfél éve nyugdíjasoknak is indítanak kurzusokat. Jelenleg 110 - 58 és 84 év közötti - nyugdíjas tanul a főiskolán. Leginkább a számítástechnika érdekli az időseket, van, aki a kurzus elvégzése után beállt a családi cégbe könyvelni. Az iskola támogatókat keres, mivel eddig ingyen vállalták a képzéseket.
Vágólapra másolva!

Idén harmadszorra indítanak kurzusokat a nyugdíjasoknak a gyulai Tessedik Sámuel Főiskolán. Az első alkalommal csak számítástechnikai tanfolyamot tartottak, mára már természetgyógyászatot, EU-ismereteket, otthonápolást, vallástörténetet is tanulhatnak, valamint külön kurzus indult az időskor pszichológiájának problémáiról. A legfiatalabb "öregdiák" 58 éves, a legidősebb 84. A legtöbben 65-75 év közöttiek.

"Sok diplomás nyugdíjas él Gyulán, akiknek kevés lehetőségük van öregkorukban" - mondta az [origo]-nak Köteles Lajos, a Tessedik Sámuel Főiskola igazgatója. "Egy véletlen beszélgetés során derült ki, hogy többen bejárnának hozzánk tanulni."

A képzésért nem kell fizetni az időseknek, és a témaköröket is az igényeik szerint állítják össze. Egy-egy félévben 30-60 órás kurzusokat tartanak. "Ez a képzés lassan az iskola sajátos profiljává válik. Új célt tűznek ki maguk elé a nyugdíjasok, végre azt tanulhatják, ami igazán érdekli őket. Nagyon szorgalmasak, óriási az érdeklődés az óráink iránt" - közölte az igazgató. Hozzátette: van olyan nyugdíjasuk, aki - az immár középhaladó - számítástechnikai kurus elvégzése után beállt a családi cégbe, és a számítógépen könyvel.

Az "öregdiákok" a kurzusok elvégzéséről igazolást kapnak, de a jövőben aki 20 kreditpontot összegyűjt, az díszoklevelet kap "a Nyugdíjasok Akadémiájától" - mondta Köteles Lajos. Hozzátette: bár felvételi nincs, a kurzusok végén szigorú vizsgát kell tenni a nyugdíjasoknak is. Példaként említette, hogy az általa oktatott vallástörténeten ugyanazt a tesztlapot kell kitölteniük az időseknek is, mint a nappali képzésen részt vevő fiataloknak. "Ezt nagyon értékelik" - tette hozzá az igazgató.

A főiskola a jövőben be akarja építeni a kurzusokat a rendes működésükbe, azonban ehhez támogatásra van szükségük, hiszen most a tanárok ingyen oktatnak.

Kapcsándi Dóra

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!