Kökény: Teljesíthetetlenek a MOK követelései

Vágólapra másolva!
Teljesíthetetlenek a Magyar Orvosi Kamarának (MOK) az egészségügyi dolgozók béremelésével kapcsolatos követelései, mert az ezekhez szükséges pénznek nincs meg a fedezete - jelentette ki Kökény Mihály csütörtökön Pécsett megtartott sajtótájékoztatóján.
Vágólapra másolva!

"Az egészségügyi dolgozók 20 százalékos jövő évi béremelése, valamint a dologi kiadások ugyanilyen mértékben történő növelése 133 milliárd forint plusz forrást igényelne, amely a 2004-es költségvetésben nem áll rendelkezésre" - fejtette ki az egészségügyi miniszter.

Kökény Mihály kitért rá, hogy a jövő évi büdzsében az ágazatra ugyan 9 százalékkal több pénz jut, a gyógyító-megelőző kasszába 50 milliárd forint kerül, ez azonban másra kell, és nem is elég a MOK által támasztott igények kielégítésére. Úgy vélte: a követelt béremelés egy részének teljesítésére az egészségügyi intézmények szerkezetváltásával, gondos gazdálkodással lenne lehetőség. Szavai szerint a követelések teljesítése, a problémák megoldása csak egy középtávú felzárkóztatási program kidolgozásával lenne mód, amelyről eddig nem sikerült érdemben tárgyalniuk a MOK vezetőivel.

A szakminiszter azon újságírói felvetés kapcsán, hogy Éger István, a MOK elnöke a szervezet csütörtöki pécsi fórumán közölte, már 47 sztrájkbizottság alakult az orvossztrájk megszervezésére, és hamarosan létrejöhet az országos sztrájkbizottság is, annak a véleményének adott hangot, hogy a kamara szereptévesztésben van. "A kamara törvénytelenül járt el, ha részt vett a sztrájkbizottságok alakításában, mert ez nem köztestületi, hanem szakszervezeti jogosítvány. Ráadásul nem jó a betegeket ilyenekkel riogatni" - mondta.

Kökény Mihály úgy vélte: az orvostársadalom amúgy is megosztott a kérdésben és ezen kiélezett helyzetet tovább nehezítik azok, a minisztériumba is eljutott panaszok, miszerint kamarai vezetők különböző etikai eljárások kilátásba helyezésével presszionálnak orvosokat, akik nem akarnak részt venni egy esetleges munkabeszüntetésben. A tárcavezető hangsúlyozta: nem az egészségügyi minisztérium és nem a kormány az, amely ebben az ügyben nem akar tárgyalni. Az utóbbi amúgy is célravezetőbb, mint a nyilvános üzengetés és a sztrájk, amely a társadalom jelentős részéből nem vált ki szimpátiát.

A miniszter a sajtótájékoztatón beszámolt arról is, hogy megkezdődött a hazai éjszakai sürgősségi és ügyeleti ellátás felülvizsgálata, amelynek célja: ezen feladatok, szolgáltatások ésszerűsítése. Az ezzel kapcsolatos program jövőre készül el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!