Távozik az egészségügyi reform kormánybiztosa

Vágólapra másolva!
Több forrásból megerősített információk szerint hamarosan beadja lemondását Győrfi István, az egészségügy reformjáért felelős kormánymegbízott - írja a Népszabadság. A lap úgy tudja, Győrfi távozásának két oka van: egyrészt, hogy jövőre a reméltnél kevesebb pénz jut egészségügyre, másrészt pedig, hogy a kormányfő elégedetlen volt az egészségügyi reform eddigi eredményeivel.
Vágólapra másolva!

Távozik posztjáról Győrfi István, az egészségügyi reformért felelős kormánybiztos - írja a Népszabadság. A lap információját több forrásból is megerősítették, bár magát Győrfit nem tudták elérni. A lap szerint Győrfi távozásának két oka lehet. Egyfelől ő maga kifogásolta, hogy jövőre a reméltnél jóval kevesebb pénz jut egészségügyi kiadásokra. Helyét várhatóan Radnai György a 2000-ben megszűnt Állami Pénztárfelügyelet elnöke foglalhatja el.

A másik ok a lap információi szerint, hogy Medgyessy Péter kormányfő elégedetlen volt az eddig elért reformeredményekkel. Az állami ráfordítások semmilyen jelentős változást nem hoztak az egészségügyben, viszont mind orvosok, mind a gyógyszerészek sztrájkfenyegetése azt mutatja, hogy a kormány szembekerült a szakmával.

A lap értesülései szerint Győrfi távozását indokolhatja az is, hogy a kormányzat új irányt kíván kialakítani az egészségügy átalakításában. Az egyre több új forrás bevonása helyett szervezeti átalakításokkal segítenék az ágazat megújulását. Ilyen átalakítás lehet az irányított betegellátás előtérbe helyezése, melynek a lényege, hogy a betegellátás ésszerűbb megszervezésével próbál az egészségügy pénzt megtakarítani.

A lap értesülései szerint a kormányfő már azt is jóváhagyta, hogy ezt a Horn-kormány idején kidolgozott és az Orbán-kormány alatt elindított rendszert 2 millió emberre terjesszék ki. A rendszer 6-8 százalékos kiadáscsökkenést is eredményezhet, amelyet az egészségügy reformjára lehetnek fordítani.

Kökény Mihály, az egészségügyi tárca vezetője az MTI-nek kijelentette: szükség van az egészségügyben változásokra, jelenleg az előkészítő munkánál tartanak, ezért még folynak a tárgyalások és az egyeztetések. Hozzátette: "ennek nyilván szervezeti és személyi konzekvenciái is lesznek." A döntések még nem születtek meg, ezért a részletekről nem kívánt beszámolni. A változásokról a szerdai kormányülésen lesz szó. Kökény ugyanakkor kijelentette: szó sincs az egészségügy reformjának megtorpanásáról, leállításáról, sőt új szakaszához érkezik, s ehhez igazodik majd a szervezeti és személyi változás is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!