Lenkovics Barnabás, az állampogári jogok országgyűlési biztosa több vizsgálatot folytatott olyan emberek panaszai miatt, akik "valamilyen bűncselekmény áldozatává váltak, és ellehetetlenült élethelyzetükben senkitől sem kaptak segítséget" - olvasható az ombudsman keddi közleményében. Lenkovics szerint "a különböző panaszok vizsgálata az áldozatvédelem hiányosságát és szükségességét mutatta ki".
A biztos egyik vizsgálata azt állapította meg, hogy a jogszabályok nem védik meg a bizalmi viszony alapján a pénzét ügyvédi letétben elhelyező állampolgárt, még akkor sem, ha az ügyvéd a pénzt elsikkasztja. A vizsgált esetben a bíróság az ügyvédet és az ügyvédi irodát jogerős ítéletben arra kötelezte, hogy fizesse vissza a letétet, de az ítéletet nem tudta érvényesíteni: az ügyvéddel szemben annak "vagyontalansága" miatt, az ügyvédi irodával szemben, pedig azért, mert az eljárás ideje alatt megszűnt.
Lenkovics közleménye szerint bár az állampolgári jogok országgyűlési biztosa 1996-ban már javasolta az áldozatvédelmi és kárenyhítési kérdések törvényi rendezését, ez eddig nem történt meg. "Most, a korábbi ajánlást megismételve és kiegészítve javasoltam az igazságügyi és a belügyi tárca vezetőinek, hogy ők is kezdeményezzék a bűncselekmények áldozatainak kárenyhítését szabályozó törvény megalkotását. Felkértem a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét, hogy kezdeményezzen egyeztetést a Magyar Ügyvédek Biztosító és Segélyező Egyesületének elnökével annak megvalósítása érdekében, hogy egy biztosító és/vagy a Kamarai Áldozatvédelmi Alap, mint megbízóvédelmi alap feleljen az ügyvédi letétbe helyezett összegért, ha az ügyvéd azt jogellenesen (különösen bűncselekmény folytán) nem fizeti vissza megbízójának" - olvasható a dokumentumban.
Lenkovics szerint komoly elmaradás van a lakásmaffiák miatt szükséges törvénymódosításokban is. Az országgyűlési biztosok már az 1990-es évek elején kezdeményeztek jogszabály-módosításokat. Bár ezen a téren sikerült eredményeket elérni, Lenkovics szerint a megelőzés "semmiképpen nem orvosolja a már áldozattá vált emberek és családok helyzetét, ezért a probléma kezeléséhez elengedhetetlen, hogy az állam jelentősebb szerepet vállaljon a hajléktalanná vált áldozatok megsegítésében addig is, amíg az igazságszolgáltatás helyre nem állítja a jogszerű állapotot".
"Az áldozatvédelem azonban önmagában nem képes megoldani az áldozatok helyzetét, nem adhatja vissza az elveszített értékeket, csupán részleges kárenyhítést nyújthat. Az állami intézkedéseknek tehát a bűncselekmények megelőzésére, majd ezt követően a gyors felderítésre, az elkövetők felelősségre vonására, valamint a teljes reparáció lehetőségének biztosítására kell helyezniük a hangsúlyt" - fogalmaz Lenkovics.