Az SZDSZ - csakúgy, mint 2002-ben - az 1990-es, Független Jogász Fórum által kidolgozott etikai kódex mintájára írta meg az európai parlamenti választási kampányra vonatkozó etikai kódexét.
A kódex többek között tiltja egymás lejáratását, például hogy a kampány alatt egyik jelölt bűncselekmény elkövetésével vádolja meg a másikat. Emellett a dokumentum szerint tilos a jelöltek magánéletét firtatni, nem tilos viszont a korábbi politikai tevékenység ismertetése. A kódex tiltja a nemzeti szimbólumok kisajátítását, a választási plakátok letépését is, illetve azt, hogy a jelölőszervezetek megzavarják egymás rendezvényét. A dokumentum rögzíti, hogy az azt elfogadók tartózkodnak "a köznyugalmat megzavaró megmozdulásoktól", a szabálysértéseket pedig kivizsgálják.
"Az SZDSZ azt akarja, hogy tiszta, nyugodt, tárgyszerű, érdemi vita legyen a kampány alatt" - közölte Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a szerdai sajtótájékoztatón. Demszky Gábor főpolgármester, a szabad demokraták EP-listavezetője a kódex ismertetésekor elmondta: a kódex szövegét elküldik valamennyi parlamenti párt vezetőjének, illetve azoknak is, akik a későbbiekben listát tudnak állítani.
Az [origo] kérdésére, miszerint a kódex szövegéhez ragaszkodnak-e vagy azt átdolgozzák a többi párt javaslata alapján, Demszky közölte: a jelenlegi szöveget tárgyalási alapnak tekintik, mivel kívánatosnak tartják, hogy egy közös kódex szülessen.
A 2002-es önkormányzati választási kampány idején történt már kísérlet etikai kódex elfogadtatására. A jelöltek azonban egy közös kódex helyett azt akarták, hogy a többiek az általa írtat fogadják el, így végül három különböző etikai kódex is született. Az egyiket Demszky Gábor javasolta, a másikat Gy. Németh Erzsébet, az MSZP akkori főpolgármester-jelöltje. Azt a kódexet aláírta Schmitt Pál független, Fidesz által támogatott jelölt és a Munkáspárt jelöltje is. A Fidesz ugyanakkor egy saját etikai kódexet dolgozott ki.
Várhatóan most sem sikerül egységes etikai kódexet elfogadni, mivel a Fidesz máris ellenérzéseinek adott hangot. Halász János, a legnagyobb ellenzéki párt frakciószóvivője az [origo]-nak azt mondta: szerinte nem pont Kuncze Gábornak kellene etikai kódexet írnia. "Mindnyájan tudjuk, hogy kampányidőszakban pont az MSZP-re és az SZDSZ-re jellemző a gyűlöletbeszéd. A Fidesz etikus politikai magatartást tanusít" - közölte a szóvivő, hozzátéve, hogy az SZDSZ által javasolt szöveget természetesen el fogják olvasni.