Magyar vadászgépek védenék Szlovénia egét

Vágólapra másolva!
Puhatolózó tárgyalások folynak arról, hogy a vadászgépekkel nem rendelkező és jövőre NATO-taggá váló Szlovénia légterét magyar gépek védenék - írja a Népszabadság. A lap szerint déli szomszédunk anyagilag hozzájárulna a gépek üzemeltetéséhez a védelemért cserébe. Az együttműködésbe várhatóan Olaszország is beszáll, és a NATO is támogatja. Komoly akadály lehet azonban a magyar belpolitika, mert a határon túli légvédelmi feladatokhoz számos kétharmados törvénymódosításra lenne szükség.
Vágólapra másolva!
Magyar Gripenek Szlovénia felett?

Szlovén kezdeményezésre tárgyalások kezdődtek Magyarország és Szlovénia katonai vezetése között arról, hogy a jövőben magyar vadászrepülőgépek védenék déli szomszédunk légterét is. A tervezett együttműködés hátterében az áll, hogy jövőre a NATO-tagjává váló Szlovénia csak harci helikoptereket használ, nincsenek vadászrepülőgépei, és nem is tervez ilyeneket beszerezni - írja a Népszabadság.

A lap szerint a magyar légteret 24 órás készültségben védő magyar vadászgépek riasztás esetén percek alatt Szlovénia fölé érhetnének. A gépek üzemeltetési költségeihez hozzájárulna Szlovénia. A tervek gazdasági összefüggéseinek vizsgálatára közös munkacsoportot hoz létre a két ország.

A NATO legkisebb légiereje lesz a magyar/itthon/20030815anato.htmlCsehország: kölcsöngépekkel védik a légteret/nagyvilag/20030709csehorszag.htmlEladhatatlan a leselejtezett magyar hadieszköz/itthon/20030812eladhatatlan.html

Az együttműködésben Olaszország is részt venne, amely NATO légi támaszpontokat működtet a térségben. A kiválasztott repülőteret biztosan nem szüntetnék meg a NATO-nál is előtérbe kerülő karcsúsítások során.

Diplomáciai vonalon egyelőre csak tapogatózás folyik a kérdésben, ám a lap úgy tudja, hogy a NATO katonai bizottságában már előzetes tárgyalások folynak erről. A szövetség ugyanis támogatja az ilyen regionális együttműködést, amelyre Észak-Európában van is példa. Korábban felmerült, hogy a csehek és a szlovákok is közösen oldják meg légvédelmüket.

A NATO által is támogatott összefogásnak azonban akadálya lehet a magyar belpolitikai helyzet. A Szlovénia feletti járőrözéshez, a rendszeres határátlépésekhez számos jogszabályt és még az alkotmányt is módosítani kellene - kétharmados többséggel.

A lap szerint a kibővített feladatok ellátása felmelegítheti a magyar légierő nagyságának a kérdését. Tavaly egy konferencián a légierő vezérkara azt hangoztatta, hogy reális számítások alapján is negyven harcászati repülőgépre van szüksége a légierőnek, ám a tervek szerint középtávon csak a 14 darab, 2006-ban érkező Gripent tartanak meg, a 27 MiG-29-est leselejtezik - derül ki a Népszabadság cikkéből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!