Többéves szabadságvesztés-büntetéseket szabott ki a II-III. kerületi bíróság annak a négy férfinak az ügyében, akik a vád szerint több tízmillió forint értékben loptak el festményeket a Kiscelli Múzeumból. Az ítélet nem jogerős.
A tényállás szerint 2002. július elsejéről másodikára virradó éjszaka a vádlottak a főváros III. kerületében lévő múzeumhoz mentek. A hátsó, kovácsoltvas kapu lakattal lezárt láncát erővágóval levágták, majd az elsőrendű vádlott alpinistafelszereléssel a villámhárítón felmászott, és az emeleti ablakot betörve behatolt az épületbe, majd négy képet kidobott az ablakon.
Eközben a riasztóberendezés jelzésére a biztonsági őrök a helyszínre mentek, a vádlott ezt látva megpróbált elmenekülni, de a földre zuhant, és eltörte a bokáját. Másnap rendőrök találták meg a múzeum közelében.
Az eltulajdonított - majd az eljárás során megkerült - négy festmény Czóbel Béla A szakácsnő, illetve Lila csendélet című képe, továbbá Márffy Ödön Vacsorázó társaság és Szobotka Imre Piac című alkotása.
A betöréses lopás első- és másodrendű vádlottját tettesi magatartás miatt három év hat hónap, illetve négy év négy hónap szabadságvesztéssel sújtotta a bíróság. A harmadrendű, aki gépkocsival a betörés helyszínére vitte a tetteseket, bűnsegédként három évet kapott. A negyedik vádlottat, aki a bűncselekmény elkövetésére felhívta társait, a helyszín közelében várakozott, majd pedig elrejtette a képeket, felbujtóként négyéves szabadságvesztéssel sújtotta a kerületi bíróság.
A szóbeli indoklás szerint nyomatékos súlyosító körülmény, hogy muzeális értékű nemzeti kincsekre követték el a vádlottak a bűncselekményt, ugyanakkor enyhítő körülmény, hogy miután megkerültek a képek, megtérült a több tízmillió forintos kár.
A védelem enyhítésért, illetve felmentésért fellebbezett, az ügyész három nap gondolkodási időt kért, így a szerdán kihirdetett elsőfokú ítélet nem jogerős. A büntetőper a Fővárosi Bíróságon folytatódik másodfokon.