Megérkezett Iránból a magyar mentőcsapat

Vágólapra másolva!
Hazaérkezett a földrengés sújtotta iráni Bám városból a magyar mentőcsapat, amelynek hét tagja hétfő óta segített a helyszínen a sérültek és a betegek ellátásában. A mentőcsapat vezetője elmondta: a "térdig érő városban" a magyar egészségügyi csoport mintegy 100 beteget látott el.
Vágólapra másolva!

Az Iránból hazatért mentőcsapatot rokonok, barátok, újságírók fogadták vasárnap délután a ferihegyi repülőtéren. Pavelcze László, a Magyar Speciális Mentők (MSM) elnöke újságíróknak elmondta: gyakorlatilag csak személyes felszerelésüket hozták vissza, a csapat minden olyan eszközt, kötszert, gyógyszert, tábori felszerelést Bámban hagyott, amit a Vöröskereszt a helyszínen használni tud.

A helyszínen tapasztaltakról elmondta: "térdig érő városban" voltak, mert a földrengés következtében az épületek összedőltek, a város 90 százalékban elpusztult. A négy magyar orvos és segítőik a sérültek gondozásával, a fertőzésveszély miatti kötéscserékkel foglalkoztak elsősorban, de betegeket is el kellett látniuk, mivel a hatalmas por miatt tüdőgyulladás, légcsőgyulladás, porallergia és kisebb fertőzések is előfordulnak. Az elsősegélynyújtó helyen 24 órás szolgálatot adtak, a magyar egészségügyi csoport összesen több mint száz beteget látott el.

Pavelcze László beszámolója szerint Bám városa körül három gyors kórház épült, ahol gyakorlatilag mindenki megkaphatja az ellátást, ezért a magyar csoporthoz hasonló mobil ellátó helyekre már nem volt szükség. Úgy vélte, nincs járványveszély, mert a hőmérséklet tartósan alacsony, ami nem kedvez a járvány kialakulásának.

"Nekem nagyon nehéz volt azt megélnem, hogy nem mehettem a romok közé, nem kutathattam az emberek után úgy, ahogy azt éveken keresztül megszoktam, de azt hiszem, ez a munka, amit most végeztünk, ez ugyanolyan fontos és eredményes volt" - jelentette ki Pavelcze László.

Tapasztalata szerint nagyon nagy volt a bizalom a külföldi egészségügyi csoportok iránt. "Elég megható, amikor Törökországban idegen emberek odajönnek egy csapathoz és megköszönik, hogy elmentünk Iránba menteni" - fogalmazott.

Szenczy Sándor, a kiutazást finanszírozó Baptista Szeretetszolgálat elnöke - aki szintén a Bám városában dolgozó magyar egészségügyi csapat tagja volt - elmondta: a Magyarországról vitt két és fél tonnányi felszerelésük lehetővé tette, hogy önellátók legyenek és ne szoruljanak a helyi segítségnyújtásra. Mind az élelmiszer, mind a vízellátást magunk oldottuk meg, ez lehetővé tette, hogy a megérkezés után azonnal munkába álljunk - mondta.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!