Lamperth Mónika belügyminiszter hétfőn bejelentette, hogy még az év első felében jelentős szervezeti átalakítások várhatóak a rendőrségen belül. A miniszter négy konkrét feladatot fogalmazott meg ezzel kapcsolatban. Az első, hogy felére kell csökkenteni az Országos Rendőr-főkapitányságon a vezetői szinteket az év elő felében. Második feladatként folytatni kell a rendőrség pénzügyi-számviteli rendszerének átalakítását, megtakarításokat kell elérni, át kell alakítani a gazdaságtalanul működő gépkocsiparkot.
A harmadik feladat, hogy az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának bázisán létre kell hozni egy új szervezet, a Nemzeti Nyomozó Irodát. Ezzel kapcsolatban Lamperth az [origo] kérdésére elmondta, hogy az új szervezet neve nem szándékosan hasonlít az FBI (Szövetségi Nyomozó Iroda) elnevezésére, de ha a két név összecseng, az nem baj. Azt, hogy pontosan mi lesz a feladata a nyomozó irodának és mikor alakul meg, nem tudta megmondani a belügyminiszter. Csak annyit közölt, hogy még az év első felében létrehozzák az új szervezetet, és ide kerül mindaz a nyomozói tevékenység, amit most az ORFK végez.
Az ORFK-t ugyanis kizárlóag szakmai - irányító feladatokat ellátó központtá alakítják. Az átalakítással együtt megszűnik az SZBEI, de arról még nincs döntés, ki vezeti majd a nyomozó irodát. Emellett mindegyik kapitányságon összevonják a vizsgálati és nyomozati egységeket, valamint a pénzügyi nyomozói és gazdaságvédelmi osztályokat. Azt még nem tudta megmondani a miniszter, hogy az átalakítások elbocsátásokkal is járnak-e.
A megfogalamzott célkitűzések negyedik pontja szerint a készenléti rendőrséget is átalakítják. Itt kell elhelyezni többek között az év első felében megalakuló autópálya-rendőrséget is - mondta Lamperth. Közölte azt is, hogy a szervezeti átalakítás előkészítésében az ORFK vezetői mellett a BM humánpolitikai helyettes államtitkára is részt vett.
A szervezeti átalakítások szükségességéről Lamperth először pénteken beszélt, miután az ügyészség kihallgatta a K&H-ügy nyomozóját, Molnár Csabát. Akkor a belügyminiszter azt mondta, hogy "ez presztízsveszteség a rendőrség számára, ezért arra utasítottam Salgó László országos rendőr-főkapitányt és Ferenczi László bűnügyi igazgatót, hogy tekintsék át a bűnügyi struktúrát, és tegyenek javaslatot szervezeti átalakításra és személyzeti intézkedésre" - mondta pénteken a belügyminiszter.
Szerinte ugyanis a július 1-jén hatályba lépett új büntető-eljárási törvénnyel új helyzet alakult ki, és a nyomozás hatékonysága érdekében el kell végezni a szervezeti átalakítást. Megjegyezte: az új törvénnyel megnőtt az ügyészség szerepe, nagyobb a felelőssége az ügyészi nyomozóknak, és "ezt végig kell vezetni a rendszeren".
Hétfőn Molnár ügyével kapcsolatban annyit mondott a miniszter, hogy mint mindenkit, a nyomozót is megilleti az ártatlanság vélelme. Közölte: személy szerint tehetséges és felkészült embernek tartja Molnárt, reméli, hogy minél hamarabb lezárul a nyomozás az ügyében. Hozzátette, hogy az ügy miatt nem rendült meg a bizalma egyik rendőri vezetőben, így Salgó László országos főkapitányban és Ferenczi László bűnügyi főigazgatóban sem.