A cigisdobozokon az új szabályozás szerint az egyik főoldal felületének legalább 30 százalékát "a dohányosok korábban halnak", illetve "a dohányzás elzárja az artériákat, szívrohamot és agyvérzést okoz" feliratnak kell elfoglalnia. A másik főoldal minimum negyven százalékán pedig egy, a dohányzás konkrét káros hatására figyelmeztető mondatot kell elhelyezni, amelyet tizennégy, előre megadott mondat közül kell kiválasztani. Ezeket a forgalmazóknak váltogatniuk kell, hogy a rendszeres fogyasztók valamennyit megismerhessék.
"Ez a változtatás akkor lehet hatékony a dohányzók számának csökkentése terén, ha más intézkedésekkel, például cigaretta-áremeléssel, dohányreklámok tilalmának betartásával párosul", önmagában kevés - jelentette ki nemzetközi szakmai tapasztalatokra hivatkozva Vadász Imre főorvos, a leszokást segítő országos program vezetője, aki megemlítette, hogy a felmérések szerint a dohányosok 70 százaléka szeretne leszokni.
A főorvos szavait alátámasztják a németországi felmérések: ott októberben vezették be a nagyméretű (szöveges) rémisztgetéseket a cigisdobozokon, de a megkérdezettek 82 százaléka azt állította, hogy őt bizony nem fogják érdekelni azok a feliratok. Sőt sokan tréfát űztek ebből: az eredetihez hasonló formátumban vicces szövegeket nyomtatnak ki, amelyeket a csomagolófólia alá csúsztatnak. "Félre az útból, a temetőbe tartok", vagy "A cigarettalejmolás súlyosan veszélyezteti az egészségét" feliratok bizonyítják, hogy a németek a viccelődéshez is értenek.
A nemzetközi példák azt mutatják, hogy sokkal hatásosabb, ha a figyelmeztetések mellett sokkoló képet vagy ábrákat is elhelyeznek a dobozokon. Így például a kanadai cigarettásdobozokon többek között egy dohányos koromtól fekete tüdeje, egy dohányzó terhes nő magzatáról készült ultrahangfelvétel, melyen a csöppség a füsttől helyenként fekete volt, vagy éppen egy szájrák által elcsúfított száj is látható. Kanadában ezt egy nagyszabású program keretében négy éve vezették be: azelőtt a felnőttek 40-45 százaléka dohányzott, mostanra csak 25 százaléknyian. A bevezetéskor fókuszcsoportokkal vizsgálták a feliratok és az ábrák hatásait: az a kép például, amely a dohányzástól megsárgult, rák által megtámadott szájat ábrázolt, minden megkérdezettre rettenetes hatást gyakorolt, sok dohányos kijelentette, hogy abba akarja hagyni a cigizést. Sokan azt mondták, hogy ezzel a képpel ők nem veszik meg a cigarettájukat, inkább egy olyat dobozt választanak, amelyen másik kép van. A szájrákos kép a fiatalokra is nagy hatással volt, őket például az infarktusos, agyvérzéses feliratok és ábrák hagyták hidegen.
Civil szervezetek és állami egészségügyi szervezetek is szeretnék elérni, hogy ne csak nagyméretű feliratok, hanem sokkoló képek, ábrák is legyenek a cigarettásdobozokon - mondta Vadász Imre, aki hozzátette: az valóban hatásos lenne a dohányzás visszaszorítására, amit szerinte az is bizonyít, hogy ezt a dohánylobbi erőteljesen ellenzi. Ilyen a főorvos szerint az év eleji cigaretta-áremelés (35 százalékkal emelték fel a jövedéki adóját), amely sokakat arra késztethet, hogy abbahagyja a bagózást.
Kozák Dániel