Egyre több kórház működik kötelező biztosítás nélkül. Már 30-40 ilyen intézmény van, pedig az intézmények csak akkor kaphatnak működési engedélyt, ha orvosaikra megkötik ezt a biztosítást. Ha ugyanis például egy műhibaperben elmarasztalják a kórházat, ez szavatolja, hogy kifizetik a károsultnak a kártérítést. Jóllehet kötelező nélkül az egészségbiztosító sem köthetne szerződést az intézményekkel, mindegyikben folyik gyógyítás - írja a Népszabadság.
László Imre, a budapesti Szent Imre Kórház főigazgatója szerint kórháza kiszolgáltatott, mivel szerződésüket 2003-ben felmondta a biztosító, s egyik sem hajlandó újat kötni. Mint mondta, csak annyit tehetnek, hogy időről időre újra felkeresik valamennyi társaságot, hátha sikerül megkötni a szerződést.
A Magyar Kórházszövetség ez ügyben illetékes tagja szerint a kórházak biztosítása előre nem jelzett biztosítói áremelések vagy egyszerűen a biztosító részéről felmondott szerződések miatt szűnik meg. Harmat György elmondta, a társaságok egy-egy év elteltével akár indoklás nélkül is felmondhatják a szerződésüket, de gyakran egyik napról a másikra árat emelnek. Volt olyan intézmény, ahol a biztosító egyszer csak négyszeresére emelte a díjat. Harmat szerint a kórházak vezetői nem értik, hogy hol késik az az ígért nonprofit szervezet, amely a piaci biztosítóktól függetlenül vállalna garanciát a káresetekért.
Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium egy éve jelentette be egy központi felelősségbiztosítási alap létrehozását. Kökény Mihály miniszter legutóbb január végére ígérte, hogy hamarosan elkészül a koncepció, és ennek alapján létrejön az alap - derül ki a Népszabadság írásából.