500 milliót vont vissza az OEP trükkös diagnózisok miatt

Vágólapra másolva!
Félmilliárd forintot vont vissza tavaly jogtalanul felvett támogatások miatt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az egészségügyi szolgáltatóktól. Gyakori eset, hogy kórházak el nem végzett gipszelésekért vesznek fel pénzt az OEP-től, de előfordult olyan eset, hogy felírtak egy közel félmilliót érő hallókészüléket egy olyan embernek, aki nem is volt halláskárosult. Több esetben feljelentést tettek csalás miatt, néhány orvossal pedig szerződést bontottak - írja a Magyar Hírlap.
Vágólapra másolva!

Egy közel félmillió forintot érő hallókészüléket írtak fel egy betegnek, aki nem is volt halláskárosult. A készüléket felíró orvos nem volt a rendelőben, és a vényen szereplő aláírás is hamis volt. Az ellenőrzések során az is kiderült, hogy indokolatlanul nagy számban fogytak a százszázalékos támogatottságú hallókészülékek. A készülék jogtalan felírása miatt a forgalmazótól és az orvosoktól 26 millió forintot vontak vissza. Az ilyen és ehhez hasonló esetek miatt tavaly összesen 500 millió forintot vont vissza az egészségügyi szolgáltatóktól az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) - írja a Magyar Hírlap.

Az OEP több ügyben feljelentést tett. A visszaélések ugyanakkor nem érintenek sok orvost, csupán szűk körüknél találtak szabálytalanságokat. Két orvossal ugyanakkor szerződést bontott az OEP a visszaélések miatt. Ők akár több évig sem írhatnak fel támogatott gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket - írja a lap.

Gyakori visszaélés, hogy hamis orvosi igazolást adnak ki a betegeknek, amellyel jogtalan juttatásokat (táppénz, rokkantnyugdíj) vehetnek fel. Sokszor előfordul, hogy az egészségügyi intézmények - hogy több pénzt kapjanak - a valóságosnál súlyosabb diagnózist tüntetnek fel. Egy szülészeti osztályon például a szülések 80 százalékánál tüntettek fel egy súlyos szövődményt.

Az OEP ellenőrzéseinél először az informatikai adatokból szűrik ki a lehetséges visszaéléseket. Ha egy beteg kezelésére túl kevés idő jut - ilyen volt a kilenc másodperc alatti gipszelés -, vagy ha bizonyos kezelések száma megugrik az előző időszakhoz képest, illetve ha indokolatlanul magas egyes orvosi beavatkozások száma, akkor vizsgálatot indít az egészségbiztosító. Tavaly harminc országos vizsgálatot végeztek el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!