Vágólapra másolva!
A mozgásszervi, ideggyógyászati kezeléseket, valamint a hagyományos kínai gyógymódokat igazoltan gyógyhatásúnak találta vizsgálatában az MTA - írja a Népszabadság. A Magyar Tudományos Akadémia összesen 12 alternatív gyógymódot vizsgált meg, hogy állást foglaljon: melyek kerülhetnek szóba gyógyhatású terápiaként. A hatásosnak talált hármon kívül a többi kilencnél még nem bizonyított a gyógyhatás, de tovább vizsgálnák ezeket.
Vágólapra másolva!

Az MTA összesen 12 alternatív gyógymódot vizsgált meg, hogy vajon mennyire számítanak hatásosnak. Megállapították, hogy a hagyományos kínai orvoslás (akupunktúra, akupresszúra, testgyakorlat, táplálkozás, köpölyözés), a manuálterápiák (csontkovácsolás vagy mozgásszervi problémák gyógyító masszázsai, módszerei), illetve az úgynevezett neurálterápia, ideggyógyászati kezelések a hagyományos orvoslással egyenrangú gyógymódok - írja a Népszabadság.

A többi 9 vizsgált módszert két csoportba sorolták. Az egyikbe, amelyeknél még nem találták elegendőnek a bizonyítékokat, de közel vannak ahhoz, hogy hatásosnak nyilvánítsák a homeopátiát, a hagyományos tibeti orvoslást, illetve az úgynevezett antropozófusi, lelki, misztikus orvoslást, az aurvédikus, indiai gyógymódokat sorolták. A másik csoportba tartozó gyógymódokat még további vizsgálatoknak kell megalapozniuk. Ezek a biológiai fogorvoslás, a méregtelenítő kúrák, a biorezonancia-alapú gyógyítás, a véroxigenizáció, illetve a csak diagnosztikus célú eljárások (például az íriszdiagnosztika).

A lap szerint az akadémiai állásfoglalásban több eljárást, így a bájolás, a rontáslevétel, az oldás-kötés, a csakratisztítás, a léleksebészet vagy a távgyógyítás károsnak nyilvánítottak, mivel hatásukra minimális bizonyíték sincs, a betegek viszont általában ezek javára hagyják el a hagyományos terápiát, vagy el sem mennek orvoshoz.

A 12 komolyan vett eljárás alkalmazásának többsége diplomához kötött. A három, már elfogadott gyógymódot pedig Szegeden már oktatják is. Dr. Lencz László, a szegedi egyetem Aneszteziológiai és Intenzívterápiás Intézetének professzora szerint Magyarországon több mint százféle eljárást alkalmazhatnak, a gyógyászok többsége az elfogadott vagy a legalábbis ahhoz közel álló módszerekkel dolgozik - derül ki a Népszabadság cikkéből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!