Februártól megmutatják a betegeknek a kórházi számlát

Vágólapra másolva!
Várhatóan február közepétől mintegy hatvan kórházban indulhat el az úgynevezett számlaadási modellkísérlet. Amikor a beteg gyógyultan távozik, a kórházi zárójelentése mellé megkaphatja a számlát, amelyből kiderül, hogy mennyibe kerültek a kezelések. A számlát nem kell kifizetni, az OEP csak tájékoztatásként közli a költségeket.
Vágólapra másolva!

"A kísérlet arra irányul, hogy amikor a beteg gyógyultan távozik az intézményből, akkor a kórházi zárójelentése mellé, amennyiben kéri, kaphasson egy úgynevezett előfinanszírozási kalkulációt" - közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője, Bartucz Attila. Hozzátette: a betegszámla egyelőre nem részletezi a költségeket, hanem azt az összeget tartalmazza, amelyet az OEP fizet a beteg ellátásáért cserébe az adott intézménynek.

A tervek szerint az indulást követően egy hónappal már részletes számlát kapnak a páciensek arról, hogy mennyibe kerülnek a kezelések, a gyógyszerek és mennyi az ápolási díj.

Mint Bartus elmondta, a kezdeményezés célja a jobb közérthetőség, az, hogy a betegek tisztán lássák, "hogyan történik a közpénzek felhasználása". Ugyanakkor a kísérlet kötődik a hálapénzhez is, ugyanis "ha a beteg tudja azt, hogy ezekért a kezelésekért ő már egyszer fizetett, hiszen befizette a járulékát, lehet, hogy elgondolkozik azon, kell-e hálapénzt adnia" - tette hozzá.

Az országban működő mintegy 170 fekvőbeteg-ellátó intézményből eddig hatvan kórház jelezte írásban, hogy részt venne a programban. "Ez egy igen jó arány" - állította az OEP szóvivője. Bartucz szerint ez az intézménykör elég reprezentatív, mivel az ország valamennyi megyéjére kiterjed, ugyanakkor megyei, városi szintű, valamint szakkórházakat is magában foglal.

A számlaadás "a kórházaknak nem kerül egy fillérébe sem". Az intézmények egy úgynevezett besoroló programot kapnak, amelynek telepítését is az egészségbiztosító végzi. A szóvivő szerint már több európai országban bevett gyakorlatként működik a betegszámla adása.

Kökény Mihály január 20-án jelentette be a számlaadási modellkísérlet indítását, amely egyik eleme a hálapénz visszaszorítására irányuló minisztériumi programnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!