A kormány változtatni kíván a közoktatási törvény tanári titoktartásra vonatkozó előírásain: a pedagógus mérlegelhet, hogy amennyiben a gyermeknek nem származik abból kára, a rábízott titkot megoszthatja a szülővel - közölte szerdai budapesti sajtótájékoztatóján Gál J. Zoltán. "Így a gyermek írásbeli hozzájárulása is feleslegessé válik" - emelte ki a kormányszóvivő, hozzátéve: ha a pedagógus úgy ítéli meg, hogy a gyermek érdekét sértheti a tudomására jutott bizalmas információk kiadása, továbbra is köteles azt megőrizni - írja az MTI.
Gál J. Zoltán elmondta, hogy az, aki hivatásánál fogva titoktartásra kötelezett, akkor tagadhatja meg a vallomástételt, ha a vallomás megtételével megsértené titoktartási kötelezettségét. "A törvényjavaslat világossá teszi, hogy a titoktartásra vonatkozó rendelkezések kiterjednek minden olyan személyre, aki részt vesz a gyermek, a tanuló felügyeletének az ellátásában" - tette hozzá a kormányszóvivő.
A törvény, amelyet 2003 nyarán fogadott el a parlament, igen sok vitát váltott ki politikai és szakmai berkekben egyaránt. A Fidesz szerint az eredeti törvény szövege sérti a "szülőnek a gyerek neveléséhez való jogát". Ugyanakkor a pedagógusokat tömörítő Magyar Nevelők és Tanárok Egyesülete (MANTE) is tiltakozott a túl szigorú titoktartási kötelezettség miatt, és 2203 novemberében aláírásgyűjtésbe kezdtek a törvény módisításáért. A tanárok véleménye szerint a titoktartási kötelezettség nem növeli a tanárok és diákok közti bizalmat, viszont sok szempontból akadályozza a pedagógus munkáját.