Az országos demonstrációt február 16. és 28. között tartják a mezőgazdasági termelők. A gazdák 60-70 helyszínen zárják le munkagépeikkel főutak, illetve néhány hídhoz és határátkelőhöz vezető utak egy-egy sávját. A megmozduláson a tejtermelők, a baromfitartók és a sertéstenyésztők országos nagygyűlésén részt vevő gazdálkodók, valamint a Magyarországi Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz), illetve a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalmának tagszervezetei vesznek részt. Nem csatlakozott ugyanakkor a demonstrációhoz a szövetkezetek és a társas agrárvállalkozások érdekeit képviselő Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ), igaz, tagjai közül jó néhányan az utakra vonulnak - írja a Népszabadság.
Tóth István, a MOSZ titkára szerint a földművelésügyi miniszter nem teljesíti törvényben előírt kötelezettségeit, ezért ők is elkezdik egy tiltakozó megmozdulás előkészítését, de amelyik tagszervezetük készen áll, az már most kivonul az utakra.
A szervezők a Népszabadságnak azt nem tudták megmondani, hogy pontosan mely helyszíneken kell majd közlekedési akadályokra számítaniuk az autósoknak. De a lap úgy tudja, hogy lesz olyan megye, ahol csak kettő, de olyan is, ahol kilenc helyszínen zárják le az utakat. Biztosan lassul majd a forgalom Karcag, Szolnok, Dunaföldvár, Tompa, Baja, Balassagyarmat és Komárom környékén. A termelők délelőtt 9 és 10 óra között vonulnak ki a helyszínekre, és délután négy és öt között mennek haza.
A tiltakozásokkal az agrárium általános válságára, a tej-, a sertés- és a baromfiágazatok ellehetetlenülésére szeretnék felhívni a társadalom és a kormány figyelmét. A demonstrálók úgy vélik, hogy teljesen bizonytalan, eljutnak-e a földből élőkhöz majd az uniós támogatások, és ez a vidéki lakosság helyzetének romlásához vezethet. A szervezők szerint a demonstráció politikamentes és szektorsemleges, és a gazdák nem újabb támogatást akarnak kicsikarni, hanem megélhetésüket akarják biztosítani.
Jakab István, a Magosz elnöke közölte, az érdekképviselet már régóta próbálta kikényszeríteni, hogy a kormány vagy az agrártárca tegyen valamit az agrártermelők ellehetetlenülése ellen, de tárgyalással nem értek el eredményt.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban az üggyel kapcsolatban csak annyit mondott a Népszabadságnak Szanyi Tibor politikai államtitkár, hogy az agrártárca politikai ügynek tekinti a demonstrációt.