Nemcsók szerint már a Horn-kormány idején felkért öttagú, a téma legjelesebb kutatóiból álló bizottság is azt állapította meg, hogy a legrosszabb, ha nem csinálunk semmit, a legjobb megoldás pedig az lenne, ha Nagymarosnál gátat építenénk. Nemcsók úgy véli, hogy azóta a legrosszabb változat vált valóra. Mint a lapnak elmondta a mostani még kedvező pillanatot kellene kihasználni a döntésre, mivel a magyar parlamenti választások előtt már nem lehet Bős-Nagymaros ügyével előhozakodni.
A jelenleg az Alföld felzárkóztatásáért felelős kormánybiztosaként tevékenykedő Nemcsók véleménye szerint ökológiai katasztrófa fenyeget. Az elterelés miatt ugyanis a Duna medre egy-két métert mélyült, így például a Barátság-kőolajvezeték Százhalombattánál már nem a folyó medre alatt húzódik, hanem a fölött lebeg, és elég csak egyetlen elvétett horgonykivetés, s máris kész a katasztrófa. A meder mélyülés okozza azt is, hogy lejjebb kerül a Duna vízszintje, ezzel együtt a talajvízszint, és a gemenci erdőben - sőt a Duna mentén mindenütt - kiszáradnak a fák - mondta a lapnak.
A kormánybiztos szerint nemzetközi szakértőkkel kellene felméretni a helyzetet, és ha ők is a gátépítés mellett foglalnak állást, népszavazásra kellene bocsátani a kérdést.
Nemcsók szerint Magyarországnak, mivel maga is részt vállalt a bősi erőmű kivitelezésében, járna a létesítmény által termelt évi 150 millió dolláros haszon fele, és az erről szóló megállapodást minél hamarabb szentesíteni kellene a szlovák féllel.
Erdei György közigazgatási jogi helyettes államtitkár, a bősi tárgyalódelegáció kijelölt vezetője szerint Nemcsók nyilatkozatában felvetett egyes kérdések komoly megfontolás tárgyát képezik a szlovák féllel folyó további tárgyalások során - derül ki a Népszabaság cikkéből.