"Azoknak a neuralgikus pontoknak a megszüntetését kezdeményezzük, amelyek évek óta terhelik a jóérzésű és jóindulatú romák lakhatási és megélhetési gondjait" - mondta szerdán, a helyi roma kisebbségi önkormányzatok képviselőivel közös sajtótájékoztatón Gyebrovszki János, a szombathelyi városi önkormányzat szociális bizottságának elnöke.
Közölte: a lakhatással kapcsolatos "fegyelmezetlenségek kezelésére" az önkormányzat támogatja egy roma polgárőr szervezet létrehozását azon a területen, ahol nagy létszámban laknak romák. "Az önszerveződő közösség sokkal nagyobb hatékonysággal tudják kiszűrni azokat az embereket, akik az egyéb lakásfeltételek mellett maguk is megnehezítik az ott lakó emberek sorsát és életét" - tette hozzá.
Gyebrovszki János a kisebbségi önkormányzat helyiségében megtartott sajtótájékoztatón szólt arról is: a megyei és városi cigány önkormányzattal közösen szeretnének beindítani olyan programokat, amelyek nagyobb lehetőséget biztosítanak pályázati pénzek összegyűjtésére. Mint elmondta: egy koncentráltabb támogatási rendszert kívánnak bevezetni a romák körében, ösztöndíjjal kívánják elősegíteni, hogy évente legalább 10 roma fiatal kezdhesse meg tanulmányait a város középiskoláiban.
Kővári Attila, a szombathelyi önkormányzat lakásbizottságának elnöke a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy az önkormányzat 300 millió forintos ráfordítással 1998-ban újíttatott fel 24 alacsony komfortfokozatú szociális bérlakást Szombathelyen a Győrffy István utcában, amelyekben viszonylag jó körülmények között helyeztek el rászorulókat, főként roma családokat. "Az idő igazolta, hogy nem minden érintett család tudott élni a felkínált lehetőségekkel (...) a családoknak a gyermekek közötti viták miatt megromlott egymással a kapcsolatuk (...) nem tudtak élni azokkal a megjavult feltételekkel, ami szinte az ölükbe hullott" - mondta.
Hozzátette: néhány "renitens", a közösség kárára tevékenykedő családdal vannak gondok, őket szeretné az önkormányzat a jog által rendelkezésre álló keretek között "kiemelni" a lakóközösségből. "Öt család esetében kezdeményeztük a lakásbérleti szerződés felbontását, két esetben jogerős bírói végzés alapján jogosult a hivatal intézkedésre" - mondta. Kővári Attila kérdésre válaszolva kijelentette: a "kiemelni szándékozott" családok számára az önkormányzat másik lakást biztosít, senkit sem kívánnak az utcára tenni.
A lakásbizottság elnöke kérdésre válaszolva kijelentette: a Győrffy utcai lakások kialakításával az akkori önkormányzatnak sem volt célja semmiféle "gettósítás", a jelenlegi helyzet bérlemény cserékkel alakult ki. "A Győrffy utcai lakásokban olyan emberek is élnek, akik nem vallják magukat romának" - mondta Kővári Attila. Forgács Zója, a Szombathelyi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke viszont a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "amikor én megyek a Győrffy utcába, akkor romák". Hozzátette: a lakások a felújítások ellenére is rossz állagúak, emiatt per is indult a házkezelést végző, az önkormányzat tulajdonában lévő társaság ellen.
Forgács Zója elmondta: aggályosnak tartja a Győrffy utcai állapotok rendezésére romákból álló polgárőrség megszervezését. Forgács Károly, akit a polgárőr egyesület megszervezésével bízott meg az önkormányzat, arról számolt be a sajtótájékoztatón, hogy tíz embert már összegyűjtött, ők azonban csak "tiszteletdíjért" lennének hajlandóak ellátni a polgárőr feladatokat. Hozzátette: nem valamiféle "terrorkommandót" szerveznek, elsősorban a közterületfelügyelők, a különböző hivatalok munkáját kívánják segíteni, együttműködnek majd a többi polgárőr szervezettel, és reményeik szerint szót értenek majd a romákkal, hiszen a polgárőrök is közülük kerülnek ki.